Zöldség- és vetőmagtermesztéssel erősít idén a Talentis Agro
A szakemberek által ismert legmodernebb technológiával kezdődött idén öntözésfejlesztési beruházás a Talentis Agro Zrt. három telephelyén, ahol a tervek szerint májusban már készen állnak a rendszerek az üzemszerű működére.
Éjszaka a fagy, nappal a sár nehezítette az elmúlt napokban annak a 10 kilométernyi csővezetéknek a lefektetését, amely Fegyverneken 298 hektáron, Csárdaszálláson pedig 366 hektáron oldja meg a vízutánpótlást ettől a szezontól kezdve. Annak ellenére, hogy az időjárás nem kedvezett a munkálatoknak, így is sikerül a határidőt tartania a szakembereknek. Az üzemszerűen öntözött kukorica a tavalyi aszályos időszakban mindvégig kimagasló mennyiséget tudott produkálni, így ez azt mutatja, hogy a jövőben – ahol erre lehetőség van – bármilyen más növényt is biztonsággal lehet öntözött körülmények között termeszteni. Figyelembe véve az öntözött területek termését, a hozamokban lényegesen nagyobb eredmények érhetők el, mint az öntözés nélküli földeken. Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja szerint ha azokat az esztendőket vesszük alapul, amikor a búza 6 tonna fölötti termést, a kukorica pedig 10 tonnát produkált, akkor öntözéssel ezeket meg lehet duplázni. -Tavaly hektáronként három tonna volt a termés, ami messze elmaradt a szokásos átlagtól. Jó hír viszont, hogy a Lajta-Hanság Zrt. Hársfamajori telepén 2022-ben beüzemelt öntözőrendszernek köszönhetően 16 tonna felett volt a kukorica hektáronkénti eredménye -összegezte Zimmermann István, aki érdekes összefüggésre is figyelmeztetett: a nem öntözött és az öntözött kukorica is mindvégig ugyanazt a növényvédelmet és törődést kapta, viszont a különbség igen látványos, mert az utóbbi technológiának köszönhetően képes volt 16 tonna termést produkálni a növény, ezért más megoldással ezentúl nem lehet az aszállyal felvenni a küzdelmet. A nyugati határ mentén a szeptemberi csapadéknak köszönhetően némileg változott a becsült termés, így a korábbi 3 helyett 6 tonnára változott a hektáronkénti mennyiség.
Nem csak a szántóföldi növénytermesztést, hanem a Gödöllői Tangazdaság gyümölcsösét is érinti az öntözésfejlesztési beruházás. Nemrégiben hetven hektáron kezdődött meg olyan gyümölcsfáknak a telepítése, amelyeket csepegtető öntözéssel látnak el. Ezzel az intenzív és korszerű ültetvénnyel tovább bővült a jelenlegi 260 hektáros terület, ahol folyamatosan szeretnék az állományt frissíteni és öntözéssel ellátni.
A holding portfóliójában jelentős részt képvisel a szántóföldi zöldségtermesztés, amelynek komoly felvevő piaca az élelmiszeripar, azon belül is a hűtő- és konzervipar. Az idei év újdonsága, hogy hatvan hektáron nevelnek paradicsomot és zöldbabot, háromszáz hektáron zöldborsót, csemegekukoricát pedig négyszáz hektáron. Olyan növényekről van szó, amelyeket eddig nem termesztett a cégcsoport, hiszen a palettán csak a különböző kalászos gabonák, a kukorica és az olajos növények – repce és napraforgó – voltak. Noha az intenzívebb körülmények és az öntözési lehetőségek több energiával és munkával járnak, de több jövedelem származik belőlük, mint a kalászosokból. Az igazgatósági tag szerint nyitni kellett egyéb kultúrák felé – nem csak az ukrán gabona piaci zavarai miatt, hanem az öntözés adta termésbiztonság miatt is. Emiatt fokozza még tovább a Talentis Agro Zzrt. az öntözött területeken a vetőmagtermesztést, elsősorban a hibrid kukorica vetőmag előállítását, valamint a kalászosok – búza, árpa, rozs – vetőmag előállítását három helyen: Hidasháton, Gödöllőn Mosonmagyaróváron.
Az aratás után tovább folytatódnak az öntözési beruházások, így amíg az energiaválság miatt a vállalatok általában visszafogják a beruházásaikat, addig a holding előre tervez és nyolcszáz hektáron, Hidasháton újabb öntözési beruházás indul, amely jövő tavasszal fejeződik be. Szintén ősszel a Lajta-Hanság Zrt. jánossomorjai földjein hétszáz hektárt vonnak majd be az öntözött termesztési területekbe.
TALENTIS AGRO – Koommunikáció