Verhetetlen a hazai vetőmag itthon és világszerte
A vetőmag előállításában és exportjában világszerte az ötödik legnagyobb ország vagyunk. Nem csak emiatt vált nemzetgazdaságilag fontos ágazattá, hanem a hagyomány és az évtizedes tudás miatt is. Azért, hogy továbbra se csökkenjen a vetőmag előállítási kedv, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara több lépésben is segíti a gazdálkodókat. A Talentis Agro Zrt. is fontosnak tartja a hazai vetőmagok értékálló tulajdonságainak előtérbe helyezését.
Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke szerint az őszi vetéseknél ismét előtérbe került a hazai vetőmagok jelentősége. Szűkebb környezetében, Fejér megyében a hibrid búzákat a fajta búzák mindig megverik és rendkívül jó beltartalmi értéket produkálnak. Ezért országszerte is el kell azt érni, hogy minél több legyen belőlük. De a tudatos döntés nem merül ki abban, hogy nincs további teendőnk. -Tájékoztatni kell minden érintettet a hazai vetőmagok értékálló tulajdonságáról, hiszen a gazda nyereségérdekelt és összeveti a magyart a külföldi vetőmagokkal -mondja az alelnök, aki hozzáteszi: idehaza kiváló őszi búzafajták vannak, de a multinacionális vállalatok fajtáiról sem állíthatjuk, hogy nem jók, azoknak is helyük van a piacon. Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója ehhez azt tette hozzá, hogy a Magyarországon nemesített fajtáknál szerencsésen érvényesül az úgynevezett röghatás: az itt nevelődött és hazai klimatikus viszonyokra adaptálódott fajták az eredeti termőterületen fejtik ki a pozitív tulajdonságaikat. Ezeket a külföldiek részben, vagy csak csökkentett módon produkálják. -Ezen a piacon szerencsére jól megfér egymás mellett a hazai és a nyugati vetőmagkínálat, a gazdálkodók nincsenek megfosztva a jó döntés lehetőségétől -tette hozzá.
Magyar név mögött magyar minőség?
Gyakori tapasztalat évek óta, hogy a multinacionális hátterű cégek sok esetben magyar nevet adnak a különböző fajtáiknak. Nem azért teszik ezt elsősorban, hogy megtévesszék a termelőket. Egy ilyen fajta lehet akkor is külföldi érdekeltségű, hogy ha idehaza megfelelő tenyésztési területtel rendelkezik, például magyar gazdaságok állítják elő. Olyan széles körű együttműködésre van ezért szükség a két szakértő szerint, amelyben nem kell kizárni a külföldieket, inkább a magyar gazda döntését kell segíteni abban, hogy a már bizonyított fajtákat vesse. Ár-érték arány, kevesebb művelési költség, jó minőség -ezek a fő szempontok.
Segít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A kamara minden évben minősíti a fajtákat az úgynevezett poszt regisztrációs kísérletekkel. Erre az elmúlt évben minden korábbinál nagyobb igény jelentkezett. Például a repcénél az aratás és a vetés közötti bő másfél hónap alatt elkészítette azt a listát, amelyből kiderült: milyen minőséget produkáltak ezek a fajták. Makai Szabolcs és Zászlós Tibor szerint ezzel nagyobb igény jelenik meg a piacon, amelyre fel kell készülni, mivel a gazdák egy része ezeknek a poszt regisztrációs kísérleteknek az eredménye alapján választja ki a megfelelő fajtát.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció