Továbbra is van bizalom a kukoricával szemben
Mind a műholdas, mind pedig a termelői adatszolgáltatáson nyugvó agrárkamarai termésbecslési adatok rendelkezésre állnak a hazai kukorica és napraforgóról. Előbbinél az elmúlt 15 év harmadik legalacsonyabb termése várható 5,1 millió tonnával, de ez mennyiségileg fedezi a hazai felhasználási igényeket. Az adatokból jól látszik a jelentős különbség hazánk egyes tájai között. A nyári aszály az egész délkelet-európai régiót felperzselte a műholdas adatok alapján. A végleges, termelői adatszolgáltatáson nyugvó becslés alapján a kukoricánál 874 ezer hektárról 5,9 tonna/hektár országos átlaghozammal 5,15 millió tonna termés, napraforgónál 680 ezer hektárról 2,54 tonna/hektáros országos átlaghozammal 1,72 millió tonna termés várható idén.
A Talentis Agro Zrt. termőföldjein jelenleg 80 %-os szintnél tart a napraforgó betakarítása és átlagosan 3 tonna a termés mennyisége hektáronként a tavalyi 3,2 tonnával szemben. Minimálisan kevesebb az idei napraforgó, de a minőségére nem lehet panasz. Jól halad a kukorica betakarítása is: az eddigi 600 hektárról 5-6 tonna termés várható azokon a helyeken, melyeket nem öntöznek. Öntözött körülmények között akár 15-16 tonna kukoricával is számolhatnak a szakemberek. A szintén vízzel ellátott szója betakarítása is jó előjelekkel indult, ugyanis 5-6 tonna a hektáronkénti átlaga a haszonnövénynek.
A KSH adatai szerint az elmúlt 15 évet tekintve egyedül 2012-ben (4,8 millió tonna) és 2022-ben (2,8 millió tonna) volt ennél alacsonyabb a kukorica terméskilátása Magyarországon, amelynek 6,3 és 8,4 millió tonna között ingadozott a termésmennyisége az utóbbi években.
Egy év kihagyást tekintve a két aszályos esztendő valóban óvatosságra kell, hogy intse a gazdákat. A banki finanszírozói szakemberek is azt tanácsolják a különböző szakmai fórumokon, hogy át kell gondolni, milyen növényekkel vetik be a területüket a gazdák, mert ilyen évre senki sem számított és nem is szeretne alapozni a jövőben sem. Az idei egyértelműen komoly nyomást helyez a bevételre és a fizetési képességükre. Demeter Zoltán agrárüzletági szakember szerint a helyi adottságoknak megfelelően kell beállítani a vetésszerkezetet, vagyis figyelembe kell venni a csapadékviszonyokat, a talajminőséget, vagy a domborzati körülményeket. Ma már biztosan kijelenthető, hogy a kukorica vetésének és hozamának a kockázata megnövekedett az elmúlt három év tapasztalatai alapján.
Mivel a kukorica és a napraforgó még nincs betakarítva, ezért a szakma azt próbálja számszerűsíteni, hogy mekkora lesz a hozamcsökkenés és mekkora mennyiség várható. Ha visszaemlékszünk a 2022-es történelmi aszályra, akkor 2,8 millió tonna volt a termés, ami idén jelenleg 5 millió tonna lehet. Viszont az a kérdés, hogy milyen lesz a minősége, mennyiért lehet értékesíteni, alkalmas lesz-e állati takarmányozásra. Két évvel ezelőtt az is probléma volt, hogy nem csak kevés volt a hozam, hanem nagy részt tett ki a rossz minőség. A kukorica termőterülete emiatt tavaly csökkent, de idén újra növekedésnek indult, vagyis a tavalyi jó eredmények hatására újra volt és van bizalom a kukoricával szemben.