Több fronton kell egyszerre harcolni a jó gyümölcstermésért
Minden ágazatra igaz az, hogy nincs két egyforma év és mindent több év átlagában kell megvizsgálni. A 2024-es év azonban egyszerre több nehézséget rakott egymás mellé, amelyekkel a gyümölcstermesztőknek is keményen meg kellett küzdeniük. Az időjárásnak azonban nyáron voltak igazán kitéve a gyümölcsösök: eső és kánikula váltotta egymást, az érési idők sokszor egymásba csúsztak. Nehéz volt eltalálni azt a pillanatot, amikor érett gyümölcsről lehetett beszélni.
A Talentis Agro Zrt. az elmúlt években mintegy 70 hektáron telepített olyan korszerű gyümölcsfákat, amelyek mára termőre fordultak és szép árualapot produkáltak. A pálinkafőző kapacitásnak és a cefretárolónak köszönhetően a gyümölcsöt ebben a formában értékesítik tovább. Ez sem mindig olyan egyszerű feladat, viszont nincs az a kényszerhelyzet, hogy másnap el kelljen adni a gyümölcsöt. Továbbra is kétféle ültetvényen gazdálkodnak a holdingban: még mindig meghatározók, sőt túlsúlyban vannak az idősebb, ezáltal nem korszerű ültetvények, amelyeket folyamatosan váltanak fel a modern, öntözhető telepítések. Ennek köszönhetően ültettek 27 hektáron meggyet, 25 hektáron kajszit és 15 hektáron szilvát. A termés jelentős részét ezután is a feldolgozóiparnak és a pálinkafőzőknek értékesítik.
Országszerte jellemző volt 2024-re, hogy hiányoztak a többnapos áztató esők, de meg kellett ismerkedni a légköri aszály fogalmával is. Ezek mellett az extrém magas UV-sugárzás ellen is kell védekezni, ami egyszerűen megégetheti az öntözött gyümölcsöt. Az őszi telepítések is kitolódtak emiatt, a gazdálkodók pedig elkezdtek próbálkozni a későbbi érésű fajtákkal, hogy a száraz időszakot kikerülhessék és széthúzzák az érési időszakot. Ezzel magyarázható, hogy megnőtt az érdeklődés az ellenálló és őshonos almafajták iránt. Legalábbis erre a következtetésre jutottak a fajtanemesítők és termesztők.
Ezek mellett nem csak a tavalyi kiszámíthatatlan csapadékos időszak és a hosszan tartó aszály, valamint a hőstressz miatt döntöttek a gazdák, hanem a vegyszerterhelés csökkentését is remélik tőlük. A 2024-es korai tavasz a hideg terhelés veszélyét is magában hordozta, ami az egész évi terméskilátásokat is eldöntötte. Ezzel szemben a virágzás szerencsésen alakult, amit nagy termés is követett országszerte, így kevés volt a fagy által okozott kár. Az érési idő tehát korábbra esett, amire hosszú évtizedek óta nem volt példa.
Az enyhe tél miatt folyamatos volt a kártevők jelenléte és terhelése, mivel sikerült áttelelniük. Nagyon sok volt a gombabetegség is: az almánál a lisztharmat volt a meghatározó, majd jött a gyümölcshullás. A megkérdezett almatermesztők arra panaszkodtak, hogy a szüret előtt a termés mintegy negyede odaveszett a nedvesség és az eső hiánya miatt, viszont az öntözés sem mindig megoldás, mert a légköri aszály erősebb volt, viszont az esőre emlékeztető lágy víz sem mindenütt állt rendelkezésre.