Stratégiai megállapodást kötött az állatorvosok képzéséről a Talentis Agro és az Állatorvostudományi Egyetem
Az állatorvosok helyzete az elmúlt évtizedekben sokat változott: míg korábban a haszonállatok ellátása volt a legfőbb feladatuk, újabban a társ- és hobbiállattartók növekvő elvárásainak is meg kell felelniük. Pedig a gyógyászatban, az élelmiszer-biztonságban és a zavartalan termelésben óriási felelőssége van az állatorvosoknak, akik mindig is fontos és meghatározó szereplői voltak a társadalmi életünknek. Ezeknek a feltételeknek a biztosítására kötött stratégiai megállapodást a Talentis Agro Zrt. és az Állatorvostudományi Egyetem.
A korábbi években csökkent azoknak a hallgatóknak a száma, akik gazdasági haszonállatokkal szerettek volna foglalkozni, ezért az egyetem több olyan intézkedést is hozott, amellyel újra népszerűvé tette ezt a területet. Bevezette a tangazdaságokban a kötelező heti gyakorlatot, ahol a legkülönbözőbb állatfajokkal töltenek el egy-egy hetet a hallgatók és megismerkedhetnek a gazdasági haszonállatok tartásával és tenyésztésével. Az egyetem népszerűsége ennek köszönhetően is töretlen már évek óta: idén hatszoros volt a túljelentkezés. Modellváltó egyetemként meghirdette a Marek József Ösztöndíj Programot, amellyel tovább szeretné növelni a haszonállat-gyógyászattal és élelmiszerlánc-biztonsággal foglalkozni kívánó állatorvosok létszámát. Tavaly 15, idén 30, jövőre pedig 45 hallgató kezdheti meg így a tanulmányait. Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója a stratégiai megállapodás aláírását követően azt emelte ki, hogy a cégcsoport mindenképpen számít a végzős állatorvos hallgatókra. -Szarvasmarha állományunk a legnagyobb az országban, ezért fontosnak tartjuk a megelőzést, hiszen ahol ilyen sok állat van, ott a különböző betegségek előfordulása is gyakoribb lehet. Olyan ösztöndíj alapításáról döntöttünk, amely gyakorlati helyet biztosít a diákoknak az ország tíz telephelyén, ahol szarvasmarhával, sertéssel és tojóállománnyal foglalkozhatnak. Az állatorvosok sokszor bele sem gondolnak, hogy milyen felelősség hárul rájuk: az egyetem elvégzése után – szemben az agrárképzéssel –, nem közösségbe kerülnek, hanem egy olyan állattartó telepre, ahol önállóan kell meghozniuk a döntéseket. Ezért a gyakorlatnak óriási szerepe van, mert onnantól kezdve egy gazdaság teljes állategészségügyi helyzetének a menedzseléséről van szó -hangoztatta a vezérigazgató.
Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora az egyetem történetében hatalmas mérföldkőnek nevezte azt, hogy a Talentis Agro, mint a magyar mezőgazdaság legnagyobb agrárholdingja csatlakozott az ösztöndíj programjukhoz. -A kilencezer szarvasmarhával, a hazai juhállomány döntő részével, a kétezres sertéskocateleppel, valamint a háromszázezer tojótyúkkal a holding teljesen lefedi a mezőgazdasági haszonállat piacot, ezért a hallgatóinknak olyan gyakorlati helyeket tudnak biztosítani, ahová örömmel járnak majd ki és nem csak a nyári gyakorlatok alkalmával. A farmvizitekkel és az állattenyésztési gyakorlatokkal pedig a végzős állatorvosok olyan egyedi tudásra tehetnek szert, amellyel a munkaerőpiacon hamar elhelyezkedhetnek -mondta az egyetem rektora.
A megállapodás részeként létrejött ösztöndíjprogramban a diákok vállalják, hogy tíz évig haszonállatok gyógyításával foglalkoznak, a Talentis Agro Zrt. kifizeti számukra a tandíjat és az egyetem elvégzése után lehetőséget biztosít az elhelyezkedésükre. Makai Szabolcs szerint nem csak a szakemberhiányt enyhíti a most létrejött stratégiai megállapodás, hanem az eredeti célokhoz is visszavezeti ezt a hivatást, hiszen az állatorvosi szakma eredetileg is elsősorban a haszonállatokra fókuszált.
Talentis Agro – Kommunikáció