Stabil alapokra támaszkodhat a hazai pulykatenyésztés
Kevesen gondolnák, de sokkal kiszámíthatóbb ma idehaza pulykát tenyészteni, mint tojást termelni. Mindez annak ellenére igaz, hogy Magyarországon továbbra is a sertés- és a csirketartás a meghatározó, míg a pulyka felzárkóztatása bármilyen erőfeszítés ellenére is lehetetlen küldetés a kialakult tenyésztési és vásárlási szokások miatt. Marad a világpiac, ahol a hazai tenyésztők és integrátorok is jól mozognak.
A hazai baromfiágazaton belül a pulykatenyésztés a rendszerváltás óta eltelt időben igazi sikerágazattá vált: az egy főre jutó éves pulykahús fogyasztás az 1990-es 2 kilogrammól 15 év alatt megháromszorozódott. Bár az uniós csatlakozás óta az ágazat teljesítménye csökkent, a hazai fogyasztás még mindig a világ élvonalához tartozik, s az exportunk is jelentős, ezért aki kitartóan foglalkozik pulykatartással, annak a világszerte tapasztalható töretlen keresleti piacra lehet támaszkodnia. A pulyka hosszú életciklusú állat, ami azt jelenti, hogy a tojástól a felneveléséig 25 hét telik el, és ha egy ilyen állatnál valaki abbahagyja a termelést, az nehezen kezdi újra. Ezt jól tudják azok, akik az integrációban évtizedek óta részt vesznek – legyenek tenyésztők, vagy felvásárlók. Az ágazat szerencsére kedvező pozícióban van. Erre alapozva döntött úgy a Talentis Agro Zrt., hogy az integrációs hátterét kihasználva – az erőforrásainak jelentős részét – a pulykára összpontosítja. Ezzel párhuzamosan ugyanilyen mértékben felhagy a tojástermeléssel. Makai Szabolcs vezérigazgató ezt a lépést azzal magyarázta, hogy tojásban nem vagyunk piacbefolyásolók, ezért sodródunk a folyamatokkal, ráadásul pár napon belül értékesíteni is kell a terméket. -A pulykánál egészen más a helyzet: nem tömegtermék, különleges a húsa, ezért hiszünk abban, hogy a vásárlói rétege stabilan kitart mellette. A sertés hagyományosan magyar konyhai alapanyag, a csirke pedig a legolcsóbb fehérjeforrás. A pulyka viszont teljesen más megközelítés, ami igaz a nevelésre és a konyhai feldolgozásra is -összegezte Makai Szabolcs, aki szerint mindegyik szereplőn múlik az, hogy ezt a növekvő piacot kihasználjuk, amelyhez nélkülözhetetlen lesz a marketing tevékenység.
A pulykatenyésztés felé nyitásban a nagy múlttal rendelkező Gallicoop Zrt.-vel kötött együttműködés adhat lendületet a tervek megvalósításában. A pulykafeldolgozóval és vágóhíddal rendelkező integrátor cég évente 40 ezer tonna pulykát dolgoz fel, amelyekből friss árukat, töltelék- és füstölt termékeket állít elő. A Gallicoop a jelenlegi két millió darab termékét növelni szeretné 3 millióra, ezért ennek a különbözetnek az előállításában számítana a Talentis Agro Zrt-re.
A drágulást is állja a pulykahús, így azok a termelők vészelik át jobban ezt az időszakot, akik korszerűsítettek, mert onnantól kezdve hatékonyabban és olcsóbban tudnak termelni.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció