Öntözéssel sikerül megvédeni az ország folyamatos élelmiszer ellátását
Idén is folytatja a tavaly megkezdett öntözésfejlesztési beruházásokat a Talentis Agro Zrt.: elsőként a Lajta-Hanság Zrt.-nél, ezt követően a holding többi növénytermesztési vállalatánál vonnak be minél nagyobb területet a vízgazdálkodásba.
2020-ban többször is foglalkoztunk a nemzetgazdasági szempontból fontos öntözési támogatásokkal, melyek az ország alapanyag- és élelmiszer ellátásában megkerülhetetlen szerepet töltenek be. A holdingban 33 ezer hektáron folyik növénytermesztés, ennek tíz százaléknyi öntözésére tettek javaslatot első körben a szakemberek, de a hosszú távú fejlesztésekben ennél nagyobb terület szerepel. Már a tavaly elindult beruházás is nagy kihívást jelentett, mert a hektáronkénti bekerülés sem volt olcsó: 1 millió forint, vagyis ez 3 ezer hektárnál 3 milliárdos tétel. Nagy befektetés, de ez gyorsabban megtérülhet a termésbiztonság miatt. Ezzel az előrelépéssel olyan vízigényes növényeket lehet termelni nagyobb mennyiségben, amelyekre a piac bármikor igényt tarthat. Zimmermann István, a Növénytermesztési Divízió vezetője nem osztja a vírus és a különböző betegségek – madárinfluenza, sertéspestis – miatt kialakult félelmeket, ugyanis az őszi munkákat a tervek szerint elvégezték, így az őszi vetések területe 14.008 hektár, ami az ország összes termőterületéhez képest jelentősnek számít. Ugyanígy időre sikerült befejezni a tápanyag visszapótlást, műtrágyázást és elkészült a tápanyag-gazdálkodási terv is. A vetések állapota pedig összességében jó. „A holding vetésszerkezetét tovább racionalizáltuk és egyszerűsítettük bízva a jobb gépkihasználásban, illetve a még nagyobb eredmény elérésében. Tavaly ősszel már saját előállítású, fémzárolt kalászos vetőmagokat vetettünk, ezzel is kihasználtuk a holdingban rejlő lehetőségeket” -nyilatkozta a szakember. Mindenkinek új, nehéz feladatot jelentett a világjárvány, erre így emlékszik vissza Zimmermann István: „tavasszal, amikor még minden tapasztalat nélkül a nyakunkba zúdult a fertőzés és a vele járó problémák, a Talentis Agro vezetése azonnal intézkedett. A tulajdonosok teljes támogatásával minden cégnek, minden divíziónak cselekvési tervet kellett készíteni, elsősorban a megelőzésre, illetve arra az esetre, ha jelentős munkaerő kiesés történne. Könnyen belátható, hogy a mezőgazdasági munkákat időben kellett elvégezni – vetés, növényvédelem, aratás, etetés, gondozás, fejés –, mert ezek nem pótolhatók komoly veszteség nélkül. Minden anyagi segítséget megkaptunk: maszkot, fertőtlenítő szereket, ózongenerátorokat, hogy a járvány minimalizálható legyen. Így összességében elmondható, hogy a járvány sem tavasszal, sem most az őszi időszakban nem okozott megoldhatatlan problémát. Természetesen ehhez kellett a munkatársak fegyelmezettsége, a szabályok betartása, a vezetés rugalmas hozzáállása, egymás segítése, a megfelelő védő eszközök biztosítása, összességében az összehangolt csapatmunka. Köszönet érte minden résztvevőnek”.
A mögöttünk hagyott év növénytermesztési szempontból nem volt könnyű és egyszerű: az időjárás komoly kihívás elé állította a termelőket – gondoljunk csak vissza a tavaszi aszályra, mely majd három hónapig tartott, ezután jött a jótékony Medárd és június elejétől július végéig sok csapadék hullott, majd érkezett egy újabb száraz időszak október elejéig és onnantól kezdve ismét sok eső hullott. Tehát ilyen időjárási körülmények között kellett a munkákat – vetés, növényvédelem, aratás – lehetőleg optimális időben elvégezni. A holdingnál – köszönhetően a szakember gárdának és a jó eszköz-ellátottságnak – a szükséges agronómiai feladatokat időben és jó minőségben sikerült elvégezni. Ennek eredménye, hogy több, mint 50.000 tonna kalászost, 20.000 tonna olajos növényt és 55.000 tonna kukoricát takarítottak be. Az öntözött területek már is bizonyítottak: kiváló lett a zöldborsó, a csemege kukorica és a hibrid kukorica vetőmag, de az árunövényeken felül az állattenyésztésnek is jutott 112.000 tonna tömegtakarmány. A termésátlagokról íme néhány adat: búza 6,53 tonna / hektár, kukorica 9,88 tonna / hektár.
A Növénytermesztési Divízión belül foglalkoznak a szakemberek gyümölcstermesztéssel is, ami szintén szép eredményeket produkált: 508 tonna cseresznyét, 788 tonna meggyet és 245 tonna szilvát. Tavasszal telepítettek 26 hektár meggyet és jelenleg folyamatban van 10 hektár kajszi ültetése. Ez a 36 hektár csepegtető öntözéssel lesz ellátva. A dörgicsei és a tihanyi szőlőkben Merlot, Kékfrankost és Sauvignon blanc-t termelnek és felvásároltak hozzá 3000 mázsát. Idén tavasszal 8,4 hektár telepítése várható: ebből 6,3 hektár Kékfrankos Tihanyban és 2,1 hektár Olaszrizlinget Dörgicsében.
TALENTIS AGRO – kommunikáció