Munka és család egyensúlya a női vezető szemével
A nemzetközi nőnap alkalmából egy olyan sikeres vezetőt ismerhetünk meg, aki az étkezési tyúktojást termelő Csabatáj Zrt. vezérigazgatójaként 2010 óta dolgozik a baromfitenyésztésben, amely az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazat a mezőgazdaságon belül. Csupászné Sánta Éva 2019-től látja el a Talentis Agro Zrt. baromfi divíziójának vezetését, majd ugyanettől az évtől a Csabatáj Zrt. vezérigazgatói feladatkörét.
Amellett, hogy a baromfi-termékpályák kilátásai tűnnek az egyik legígéretesebbeknek, számos, az ágazatra jellemző buktató nehezítheti az e területen vezetőként dolgozó szakember munkáját. Utóbbiból volt jó pár, elég, ha az elmúlt évek kihívásaira (madárvész, koronavírus járvány, elszabaduló takarmányárak, stb.) gondolunk. Csupászné Sánta Éva szerint az első és legfontosabb a szakmai felkészültség, amelyet önmagában kevésnek tart. Szükségesnek tartotta az agráregyetemen szerzett elméleti ismereteit az akár több évtizedes rutinnal rendelkező szakemberek tapasztalataival, tanácsaival kiegészíteni. Ennek érdekében gyakorlottabb kollégákkal vette fel a kapcsolatot, akik szakmai tapasztalataiból sokat meríthetett. Az akár több generációt átölelő tudás elsajátításán túl nagy hangsúlyt fektetett annak beintegrálására, hiszen „az egyesítésben, a kohézió megteremtésében, az összefüggések feltárásában mi nők, jók vagyunk” – vallja. A hivatása és kollégái iránt tanúsított hozzáállása nagyon is megtérült, mert a szakma nagyjai a bizalmukkal és elismerésükkel díjazták.
Csupászné Sánta Éva szerint talán ennek is köszönhető, hogy soha nem tapasztalt a nemi sztereotípiákkal kapcsolatos megkülönböztető magatartást a kollégái és a szakma részéről. Persze ő is találkozott „a feleségnek márpedig otthon a helye” típusú megjegyzésekkel is, de miután ezek nem szakmai kompetenciákat érintő megjegyzések, soha nem tulajdonított nekik jelentőséget. Üzleti tárgyalásokon általánosságban a kölcsönösen pozitív hozzáállás a jellemző, ami a tárgyalófelek nemétől teljesen független. Csupászné Sánta Éva elmondása szerint ő mindig azt kapja vissza, ahogyan ő viszonyul másokhoz. Ezért munkája során sem negatívum nem érte, sem érezhető előnye nem származott abból, hogy nőként tölti be a vezérigazgatói pozíciót. Vezetőként eltöltött évei során saját bőrén tapasztalta, hogy mind kollégáival, mind pedig partnereivel szemben képviselt kompromisszumkeresés és a folyamatos kommunikáció vezet el a hatékony együttműködéshez. Vezetőként pedig inspirálja az, hogy maga is komfortosabban érzi magát egy jó hangulatú csapatban. Minden feladatra kihívásként tekint, s noha nőként magát is precíznek és a figyelem szempontjából szimultánnak tartja, nem osztja azok véleményét, akik szerint nemi alapon eldönthető lenne, ki alkalmas egy feladatra. Csupászné Sánta Éva szerint az igazán fontos, az a rátermettség, a tenni akarás és a lendület.
Mindemellett szerencsésnek érzi magát, hisz a vállalat csoportban igen nagy hangsúlyt fektetnek a nemi sztereotípiák elkerülésére, kimondottan figyelnek rá, hogy a női nem is megfelelően hallatni tudja a hangját. A cégcsoportnál legfontosabb a szakmaiság, ahogyan a munkában úgy az elismerésben sem tesznek különbséget a nemek között, ennél motiválóbbat nehezen lehet megemlíteni.
A munka és család egyensúlyát megtalálni nagyon nehéz számára is. A vezetői munkakörből adódó sok utazás és plusz munka nem éppen családbarát, de egy 5 éves fiú édesanyjaként a lehetőségekhez mérten mindent megtesz, hogy minél több, minőségi időt töltsön gyermekével is. A családjától nagyon sok segítséget kap ezen a területen is, nélkülük ez nem működne, ezért nagyon hálás nekik mindezért!