Minőségi pálinkára jövőre is lesz hazai és külföldi kereslet
Megfelelő mennyiségű prémiumpálinkával a magyar piac határait is át tudják lépni a pálinkamesterek. Szükség is lehet erre, mivel egy kimutatás szerint a magyar lakosság – megcáfolva a sztereotípiát – nem fogyaszt eleget a nemzeti italból. A minőségre törekvésnek ezért elsőbbséget kell élveznie a pálinkakészítés során -ezt állapították meg szakemberek a nemrégiben rendezett pálinka napi ünnepségen.
Az összegzés arra a következtetésre jutott, hogy a magyarok körében rohamosan csökken a pálinkát fogyasztók száma, ezért a nemzetközi terjeszkedés fontos lehetne a hungarikumnak számító nedű készítőinek. Pedig, ha alkoholról van szó, nem kell félteni a magyarokat, mégis országszerte egyre inkább csökken a pálinkafogyasztás. Ennek ellentmond egy felfelé ívelő folyamat, ugyanis majdnem hétszázezer honfitársunk éves cseresznye, meggy és szilva fogyasztását Gödöllőn termelik meg. A minőségre tehát továbbra is van igény. Ezt erősítette meg kérdésünkre Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja. Az évente több, mint húszezer liter pálinka készítésével az ország legnagyobb pálinkafőzője kitüntető címet érdemelte ki a Nagygomboson található üzem, ahol elsősorban a három kiváló minőségű gyümölcs adja az alapanyagot. -Kisüsti technológiával készül a pálinka, természetesen hibátlan gyümölcsből, amely óránként hat tonna kapacitású feldolgozón megy keresztül, ezt követően mossa, válogatja, majd kimagozza a rendszer. A korszerű, hűthető cefretárolók és erjesztő tartályok mintegy ezer tonna kapacitásra alkalmasak, ez is egy további egyedisége a pálinka készítésének.
A megfelelő gyümölcsháttér jövőre is rendelkezésre áll -folytatja Zimmermann István, aki szerint a 260 hektár gyümölcsös folyamatos korszerűsítése és telepítése sem áll meg. Csak az elmúlt két évben újabb 26 hektár meggyet és 10 hektár kajszit telepítettek, idén pedig 15 hektár kajszit és ugyanennyi szilvát ültettek el a legkorszerűbb öntözés mellett, de a szakemberek mindvégig figyeltek a megfelelő tőszámra és fajtaösszetételre is a kiváló minőség érdekében.
A három ismert gyümölcsön kívül nagy az érdeklődés a fekete ribiszke, az alma és a körte pálinkára a visszajelzések alapján. Zimmermann István végül megjegyezte: a mostani gazdasági helyzet nem a legkedvezőbb ebben az ágazatban sem, de a pálinka egy olyan termék, amely hosszú ideig eltartható. A kereskedelmi partnerek közül biztató, hogy a nagyobb multiláncok és a szállodák igényt tartanak a minőségi pálinkára, ezért egyelőre felfelé ívelnek az értékesítési számok.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció