Megkezdődött a szüret Tokaj-Hegyalján és a Balaton-felvidéken
A korai érésű kabar szőlővel elkezdődött a szüret Tokaj-Hegyalján, a Mészáros Csoporthoz tartozó Talentis Agro Zrt. Henye dűlőjében. Erről az erős növekedésű, közepesen termő, fehérborszőlő-fajtáról egyértelműen kijelenthető, hogy magában hordozza azt a Tokaj-hegyaljai jelleget, amelyből vastag, testes karakterű minőségi bor készíthető. A dűlő egyéb részein hamarosan pedig a muskotály szüretelésével folytatódik a munka, majd ezt követően a pezsgő alapanyagok kerülnek be a pincészetbe. Eközben folyamatosak a fejlesztések nem csak Tokajban, hanem a Balaton-felvidéken is.
Tavaly egy hektárral bővült a kabar ültetvény, amelyről az idén már szüretelhető is a szőlő. Mindenki izgalommal várja az eredményt, hogy milyen lesz a saját termés. Emellett a régi partnerektől továbbra is felvásárolják a szőlőt, s ez a gyakorlat a jövőben sem változik. – Nagyon büszkék vagyunk a kabarra, s nem csak a szakemberekkel értékeljük és elemezzük folyamatosan ezt a fajtát, hanem a vendégek, fogyasztók minél szélesebb rétegével is szeretnénk megismertetni -mondja Kalocsai László, a Talentis Agro Zrt. tulajdonában lévő tokaji Dereszla Pincészet és a balatoni Canter Borászat vezetője, aki hozzátette: évente eddig – évjárattól függően – négyezer palack száraz kabar bort készítettek, idén ez a mennyiség ötven százalékkal emelkedik, jövőre pedig megduplázódik. Három év múlva pedig, amikor az új ültetvényekről is szüretelhetnek, már egy újabb tekintélyes tétellel bővül a kabar mennyisége a Dereszlában. Ebben az évben ugyanis két hektáron ültettek kabar szőlőt, s ez fordul termőre 2023-ban a Henye keleti lankáin. A déli részen a furminté a főszerep: nemrégiben 0,3 hektárt telepítettek be és jövőre is tervezik újabb területek művelésbe vonását. A távlati cél az, hogy három éven belül a teljes, szőlőtermesztésre alkalmas nyolc hektárt beültessék.
A kabarral régóta kísérleteztek a borvidéken, mígnem elismert fehérborszőlő lett belőle. Virágos aromáinak köszönhetően bora hízelgő és nagyon kellemes. Egyelőre nem mondható tömegesen elterjedt bornak, de ez könnyen változhat. Fekvés és talaj iránt közepesen igényes, viszonylag fagytűrő, gombás megbetegedésekre közepesen érzékeny, jól aszúsodik.
Idén a szokásoshoz képest két héttel később indul a szüret, ennek oka a mögöttünk hagyott hűvös, csapadékos nyár, de ennek ellenére a fürtök szépek, egészségesek, s ha tovább folytatódik a késő nyárias idő, akkor két hét múlva kezdődhet a nagy szüret a furminttal és a hárslevelűvel.
A Dereszlában eközben pezsgőkészítés is zajlik: a kabarhoz hasonlóan itt is nagyobb mennyiséget szeretnének a piacra dobni. Számokban ez azt jelenti, hogy amíg az előző években 400 mázsa szőlőből készült pezsgő, idén már 800-1000 mázsa szőlőt dolgoznak fel. – Nem titkolt szándéka a cégcsoportnak a rozé pezsgő készítése, viszont a már ismert Dereszla pezsgők – a termőhelyi szabályok alapján – csak fehér szőlőből születhetnek, ezért a Balatonnál kísérletezünk rozéval, amely kék szőlőből, elsősorban kékfrankosból készül -folytatja Kalocsai László.
A Balatonnál is jelentős mértékben növekszik a feldolgozott szőlő mennyisége: 3500 mázsa szőlőből vörös, rozé, fehér bor készül. 2020-tól a fehér szőlő jelentősége is nő: olaszrizling, szürkebarát és némi sauvignon blanc is bekerül a Canter portfóliójába.
A Balatonnál a szüret különlegessége lesz, hogy kézzel szedik és 15 kilogrammos ládákba szállítják a feldolgozóba a sauvignon blanc-fürtöket. A nem mindennapi törődésre azért van szükség, hogy a fajtajelleg minél inkább megmaradjon. Hasonló módon járnak el, amikor a hosszú érlelésű, igazán testes, komoly beltartalmi értékű kékszőlőknél érkezik el a szüret ideje.
Talentis Agro kommunikáció