Már húszmilliárdos a fagykár csak a dél-alföldi szőlőkben
Május elsején reggelre megsemmisült a szőlő a Dél-Alföld jelentős részén, ugyanis a védekezési kísérletek ellenére a térségben jelentős, helyenként akár százszázalékos fagykár keletkezett. Így ebben az évben is a határidők betartása miatt kell most figyelnie a gazdáknak. A fagykárt az egységes kérelmezési időszakra tekintettel május utolsó napjáig lehet bejelenteni. Ehhez az első káresemény előtt megkötött biztosítással kell rendelkeznie az érintetteknek. A mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer felkészült arra, hogy a károkat kompenzálja, viszont ennek feltétele az időben történő belépés a rendszerbe.
Május elsejére virradóra mínusz négy fokos fagykár érte a térséget, amelynek hatására az összes szőlő és gyümölcsfajta majdnem száz százalékban elfagyott. Ez jelentős veszteség, hiszen nem csak a gazdálkodók megélhetését érinti, hanem rajtuk keresztül más ágazatokra is hatással van. Mintegy húszezer hektárt ért fagykár a Homokhátságban, a szakértők már húszmilliárd forintnyi kárról beszélnek, ami nem csak a termelők vesztesége, hanem a kapcsolódó iparágakat és szolgáltatásokat is érinti mindez, tehát többek között a növényvédőszer- és műtrágya kereskedelmet, mivel ha nem lesz árbevétel, akkor kevesebbet költenek ezekre a termelők. A kevesebb pénz miatt pedig kevesebb munkaerőt tudnak megfizetni. A mezőgazdasági gépgyártókra is igazak a fentiek, hiszen a kieső tőke miatt nem lesz miből fejleszteni.
A borászatokat különösen érinti a fagykár, mert az alapanyagszükséglet létfontosságú és várhatóan erről a tájegységről nagyon keveset tudnak majd felvásárolni. A fagy leginkább a Dél-Alföldet sújtotta, azon belül is a Hajós-Bajai, a Kunsági, valamint a Villányi és a Szekszárdi Borvidéket. Észak-Kelet-Magyarországon pedig Eger, Mátra és Tokaj térségében szintén részleges terméskiesés várható. Az ország nyugati részén, a Balaton környékén és Sopron térségében kisebb mértékű károk keletkeztek.
A hidegbetörés két fázisban érkezett: egyrészt a virágzáskor, kötődéskor következett be a károsodás, amelynek hatását a későbbiekben látjuk csak, de az már most is elmondható, hogy több ezer hektáron komolyak a károk, ami hosszabb távon kihat a szőlő, bor, vagy a csemegeszőlő termés mennyiségére.
Egyes szőlőültetvények már a fagyokat követő napokban elkezdtek újra kihajtani, és ezeken a hajtásokon azonban csak csekély mennyiségű termés várható. Elsősorban olyan fajtákról van szó, amelyek jobban bírják a fagyokat, képesek a regenerálódásra, és ezek a fagyok óta ki is hajtottak. A gyorsabban helyreálló ültetvényeken a következő szezonban kedvezőbb állapotban indulhat el a metszés.
A szakemberek a kialakult helyzetet követően arra hívják fel a figyelmet, hogy a hivatalos bejelentés fontos a kárfelmérés szempontjából, ezért a szőlészeteket érintő fagykárt minden esetben a hegybíró felé is be kel jelenteni.
Jelentős fagykár keletkezett Szentkirály és Lakitelek szőlőültetvényeiben