Magyarország legnagyobb pálinkafőzdéje jó szezonra számít
Annak ellenére indul jó előjelekkel az idei pálinkafőzési szezon, hogy a hazai fogyasztás nem növekszik. Ettől függetlenül van igény a minőségi pálinkára, amelyről összességében elmondható, hogy nem számít olcsó terméknek, sőt, amióta teret nyert a kulturált pálinkafogyasztás, azóta még biztosabban kijelenthető, hogy meg kell az árát fizetni. Jó gyümölcs alapanyag és jó technológia – ez a kettő feltétel biztosan kell hozzá, ugyanis a kétes eredetű italra nem tart már igényt a fogyasztói társadalom.
A Gödöllői Tangazdaság is ennek az igényes piacnak köszönheti részben a népszerűségét, valamint annak, hogy évek óta elhozza a fődíjat azokról az országos versenyekről, amelyekre benevezi a pálinkáit. Az alap gyümölcsökből készülő Gombosi Pálinka mindig elnyeri a szakmai zsűri tetszését, de népszerű még a vadcseresznye, a fekete ribiszke és az ágyas meggy is. Gödöllőn több mint háromszáz hektáron termesztenek gyümölcsöt és minden évben folyamatosak a fejlesztések.
A biztos termés érdekében csepegtető öntözéssel látták el a nagygombosi ültetvényt, ahol már szuper intenzív körülmények között folytatódik a termesztés. A gyümölcs feldolgozására komoly pálinkafőző épült – többek között hűtött-fűtött cefretárolóval -, ahol évente 40 ezer litert készítenek és ezzel a beruházással napjainkban ez Magyarország legnagyobb pálinkafőzdéje.
Idén jó a gyümölcs minősége és nincs panasz a mennyiségre sem. Ezért mindent meg is tettek a szakemberek, akik a növényvédelemmel megóvták az ültetvényt a káros külső tényezőktől. A csonthéjasokból ezért lesz elég alapanyag, amelyből készülhet a jó minőségű pálinka. Mivel a pálinka sokáig tárolható termék, ezért a tangazdaság nincs abban a kényszerhelyzetben, hogy azonnal értékesítse a készletét, de ugyanez igaz a frissen szedett gyümölcsre is, amit friss fogyasztásra és a feldolgozóiparnak is azonnal képes kiszállítani.
Végre örülhetnek a kajszi és a szilvatermelők
A legfontosabb kérdés – országos kitekintésben – ezekben a hetekben mégis az, hogy lesz-e megfelelő alapanyag, van-e rá kereslet és milyen árakon párolják le a gyümölcsöt? Kiszámíthatatlan a gyümölcstermelők helyzete, ugyanis, ha elmaradnak a tavaszi fagyok, de kevés a csapadék és nyáron 40 fokos a forróság, akkor kicsi lesz a hozam. Az idei gyümölcsszezon a legtöbb gyümölcsfajta esetében kedvezőbben alakult, mint tavaly, de vannak kivételek: például szilvából és almából egyértelműen kevesebb lesz a termés, bár még az előrejelzés most készül, de az már látszik, hogy a tavalyi termésnél 20-40 százalékkal kevesebb lesz.
A meggy esetében egészen pontosak a számok, ugyanis a szezon lezárult. Tavaly 57 ezer tonna termett, az azt megelőző évben 67 ezer, idén pedig 47 és 53 ezer tonna közötti termés várható és nagyjából az 50 ezer tonna magasságában állt meg ez a szám. Emiatt 10-15 százalékkal kevesebb a termés, mint a tavalyi.
Jó előjelekkel indul az őszibarack szezonja is
Egyértelműen jobb éve van a kajszinak és a cseresznyének, ráadásul ez a két gyümölcs eredményt is hozott. A tavalyi kajszi évet nem volt nehéz túlszárnyalni, hiszen 2023-ban mindössze 7-8 ezer tonnát szüreteltek, azt megelőzően 25 ezer tonnát, de a legjobb évjárat 2019 volt, amikor 37 ezer tonna termett, viszont az olyan rossz évjáratokban, mint 2018., vagy 2020., 6-8 ezer tonnánál állt meg a kajszitermés. Ezek a terméskiesések az óriási tavaszi fagykárok miatt történtek. Az erre az évre prognosztizált 20 ezer tonna kajsziterméssel közepes évet zárunk. Őszibarackból szintén jó, kiegyensúlyozott termés várható.
Ez a hullámzó termés nem sok jót ígér a gazdáknak, mert az eredményességük a tét. A klímaváltozás átírja a piacot is, ezért attól kezdve, hogy hullámzik a termés, ugyanez igaz lesz az árakra is, amit a piac nem nagyon szeret, hiszen mindenki a stabil árakban bízik.