Korszerűsíti tojástermelő telepjeit a Talentis Agro
A Mészáros Csoporthoz tartozó Talentis Agro Zrt. a tojástermelést – több más ágazatával együtt – stratégiai területté nyilvánította és célja az, hogy hamarosan bekerüljön a legnagyobb termelők közé. A holdingban a tojótyúk tartás a piaci termelés hét százalékát teszi ki, de a gazdasági körülmények lehetőséget adnak arra, hogy ez a tevékenység tovább bővüljön. Ehhez az integráció, a termelők támogatása, valamint a telepek korszerűsítése, bővítése teremtheti meg azt a hátteret, amellyel a jó minőségű tojások mellett nagyobb volument is elérhet a cégcsoport.
Makai Szabolcs vezérigazgató szerint a tojás előtt komoly jövő áll: a fogyasztása világszerte növekszik és ugyanez elmondható a hazai vásárlási szokásokról is, ezen kívül olcsó fehérjeforrás és friss élelmiszer.
-Érdemes összehasonlítani a jelenlegi állapotokkal az évtizedekkel ezelőtti körülményeket: látható, hogy mind a háztáji, mind pedig a nagyüzemi tojástermelés csökkent. A házak hátsó udvaraiból eltűntek a tyúkok, az üzemek többsége pedig a hatvanas, nyolcvanas években épült, s ezeknek az állaga folyamatosan romlott. A hazai termelés fellendítését ekkor határozta el a szaktárca azzal, hogy pályázatot írt ki az állattartó telepek korszerűsítésére. Ez a technológiai korszerűsítés az egyik megoldás a termelés csökkenésének megállítására, ezt tette korábban Lengyelország is, amely mára vezető szerepet tölt be Európa tojástermelésében -hangoztatta a vezérigazgató.
Magyarország továbbra sem önellátó tojásból, mivel egymillió tojótyúk hiányzik idehaza és 400 millió tojás behozatalára szorulunk. Az ÁTK-pályázattal azonban – a lengyel példához hasonlóan – ez a helyzet is megváltoztatható. A Talentis Agro Zrt. is indult a korszerűsítési pályázaton és már ezt megelőzően is fejlesztette a székesfehérvári üzemét, tavaly pedig Balatonkenesén vásárolt és újabb telephelyet. Makai Szabolcs szerint a változó piaci igényekre is időben felkészült a holding, ugyanis a hagyományos ketreces tartási technológia mellett egyre nagyobb az igény az alternatív termelésből származó tojások iránt. Mindez azonban csak a friss tojásra igaz, amint az bekerül például egy cukrász üzembe, onnantól kezdve lényegtelen, hogy milyen technológiával állították elő.
Magyarországon az egy főre jutó tojásfogyasztás 2019-ben 243 db volt, mely 2013 óta folyamatosan nő, akkor még csak 214 darab tojást ettünk átlagosan egy évben.
Várhatóan az éves hazai tojásfogyasztás, a korábbi évekhez hasonlóan, idén is 2,3 milliárd darab körül lesz. 2021-re a regisztrált termelés növekedése várható, ez 1,15-1,2 milliárd db tojás előállítását jelenti. A belföldi tojásigény 50 százalékát az üzemi termelés, 28 százalékát a háztáji (600 millió darab), 21-22 százalékát az import (480-520 millió darab) fedezi. Húsvétkor átlagosan 100-150 millió darab tojás fogy, ez az éves fogyasztás nagyjából 4-7 százaléka.
TALENTIS AGRO – kommunikáció