Jó termése és biztos piaca van a hazai paradicsomnak
Emelkedő felvásárlási ár, ideális időjárás, kimagasló beltartalmi értékek. A paradicsom betakarítását a fentieken kívül a tavalyihoz képest két-háromszor nagyobb termésmennyiség is segíti. Ilyen adottságokkal kezdődött és folytatódik a termőföldeken a munka. Ennek nem csak a gazdálkodók örülhetnek, hanem a fogyasztók is, hiszen idén bőséges lesz a kínálat a friss magyar paradicsomból a boltokban, a piacokon egyaránt, vagyis egészen a tél beköszöntéig önellátó lesz belőle az ország.
A Talentis Agro Holding portfóliójában jelentős részt képvisel a szántóföldi zöldségtermesztés, amelynek komoly felvevő piaca az élelmiszeripar, azon belül is a hűtő- és konzervipar. Az idei év újdonsága, hogy hatvan hektáron nevelnek paradicsomot és zöldbabot, háromszáz hektáron zöldborsót, csemegekukoricát pedig négyszáz hektáron. Olyan növényekről van szó, amelyeket eddig nem termesztett a cégcsoport, hiszen a palettán csak a különböző kalászos gabonák, a kukorica és az olajos növények – repce és napraforgó – voltak. Noha az intenzívebb körülmények és az öntözési lehetőségek több energiával és munkával járnak, de több jövedelem származik belőlük, mint a kalászosokból. Zimmermann István igazgatósági tag szerint nyitni kellett más kultúrák felé, melyet nem csak az ukrán gabona piaci zavarai indokoltak, hanem az öntözés adta termésbiztonság is. Emiatt fokozza még tovább a Talentis Agro Zzrt. az öntözött területeken a vetőmagtermesztést, elsősorban a hibrid kukorica, valamint a kalászosok – búza, árpa, rozs – vetőmag előállítását három helyen: Hidasháton, Gödöllőn Mosonmagyaróváron.
Az adatokból is kiderül, hogy mennyire fontos a mesterséges vízellátás: a zöldborsó és a zöldbab hét tonna feletti termésátlagot produkálhat hektáronként, míg a paradicsom száz tonnát, de a borsóvetőmag három tonnája is büszkeségre adhat okot. Ezekkel a termésekkel elégedett a holding vezetése, mert a feldolgozó- és hűtőiparnak megtermeli a szükséges és elvárt mennyiséget. Tegyük hozzá, hogy öntözött körülmények között lehetségesek a fenti termésátlagok. A hazai termőterületek egyébként kimondottan alkalmasak arra, hogy valódi szemléletváltozás történjen, mert megfelelő vízbázis nélkül a jövőben nincs termésbiztonság.
Roszik Attila György növénytermesztő az előbbieket azzal egészítette ki, hogy a növényvédelem mellett az öntözés elengedhetetlen volt a jó legyen terméshez. Hozzátette: „Nagy volt a küzdelem a mezei pocokkal, amely nem csak a paradicsomot, hanem más növényeket is károsított, így a zöldborsót és a zöldbabot. Összességében húsz százalékos volt a költségnövekedés annak ellenére, hogy az állam elengedte az öntözési költség díját” -emelte ki.
A paradicsomnak biztos piaca van: sűrítőüzemben dolgozzák fel leggyakrabban és utána saját termékként forgalmazzák. A hónap elején indult szezon alapján már biztosan kijelenthető, hogy mindenütt száz százalékban sikerül betakarítani a paradicsomot, és a továbbiakban is jó átvételi árakat kínálhatnak a termelőknek. A többi konzervipari növényhez hasonlóan az öntözött területeken termelt zöldségféléknek biztos a felvevő piaca. -Évek óta ezt szerettük volna elérni, hogy legyen vége az időjárás okozta kiszolgáltatottságnak és teremtsük meg az öntözéssel a biztos termést -fűzte hozzá Roszik Attila György.
Idén is jó termésre számítanak az ipari paradicsomtermesztéssel foglalkozó gazdálkodók. Az ágazat elmúlt években elért sikereit jól példázza, hogy a hazánkban megtermelt és feldolgozott termékek nem csak a hazai boltok polcain, hanem Európa számos országában megtalálhatóak. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitveB) közös prognózisa szerint idén mintegy 100 ezer tonnányi paradicsomot takaríthatnak be a termelők. Az elmúlt évek egyébként számos kihívás elé állították őket, ennek ellenére az ipari paradicsom azon kevés zöldségkultúrák közé sorolható, amely sikeresen zárhatta a gazdasági esztendőket. A területalapú támogatások szerint a múlt évben 1417 hektáron, az idén pedig 1465 hektáron folyik ipari paradicsomtermesztés az országban. A területek legnagyobb arányban Békés- és Bács-Kiskun vármegyében találhatók, Szarvas környékén pedig sikeresen működik a termelői összefogás. A betakarítás ebben az évben a tervezettnél később, augusztus második felében indult, s várhatóan október elejéig is eltarthat.
Az elmúlt két év csapadékszegény időjárása miatt fokozott önzésre volt szükség az ültetvényeken, az aszály ellenére ugyanakkor az ipari paradicsomnak kedvező meleg időjárásnak köszönhetően összességében jó minőségű paradicsomot takaríthattak be a termelők. Az idén is hasonlóan jó terméssel számolnak a gazdálkodók. A csapadákos nyár következtében fokozott védekezésre volt szükség fitoftórás betegség ellen, amellyel eddig sikeresen vették fel a küzdelmet, de a következő időszak időjárási körülményei még meghatározók lehetnek. Az ősz végi csapadékos időjárás akár komoly minőségi romlást, termésveszteséget is okozhat.
A hazai paradicsomból a ketchuptól kezdve a különböző sűrítményekig számos termék készül, amelyek nemcsak a hazai piacon találhatók meg, a gyártók a környező európai országokat is ellátják.