Jó napraforgótermésben reménykedik a Talentis Agro Zrt.
A kukorica aratása várhatóan szeptember végén, október elején kezdődik a Talentis Agro Zrt. ültetvényein. Ez az időpont egybeesik több, jelentős munkával, hiszen ekkor történik az őszi kalászosok vetése is mintegy tízezer hektáron. A kukoricából a várakozások szerint 50.000 tonna termés lesz, amely az idei esztendőben országos átlag feletti hektáronkénti hozamot jelent.
A kukorica állapotában igen nagy különbségek alakultak ki attól függően, hogy mennyi csapadékot kapott az adott terület a nyár folyamán. Júliusban és augusztusban 100-100 mm csapadék az optimális egy átlagosan esős június után. Ekkora mennyiség júliusban az országnak csak igen kis hányadán esett, ráadásul egy nagyon száraz június után még nagyobbra lett volna szükség. Az északi országrész kivételével az augusztus is szárazabb volt az ideálisnál, a növények sokat szenvedtek a vízhiánytól. Ilyen körülmények között érkezett el a holding augusztusban a növénytermesztés második félévéhez. Az őszi vetések előkészítő munkálatai után kezdődött a repce vetése, valamint a napraforgó szárítása, ezután történik a kukoricák silózása és az árukukoricák betakarítása.
A Holding tagvállalatai 14.609 hektáron végezték el a nyári betakarítást. Búzából 47.488 tonnát takarítottak be, 6,4 t/ha átlagterméssel, az országos átlag pedig 5,9 t/ha volt. Őszi árpából 17.420 tonnát, repcéből pedig 5.046 tonnát arattak. E három jelentős területen vetett növényen kívül betakarítottak még tavaszi árpát, tritikálét, durum búzát, Alakor búzát, tönkölybúzát, facéliát, zöld borsót és borsó vetőmagot. Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja az év második felében tervezett munkákról azt nyilatkozta, hogy a tagvállalatok idén és jövőre 2.500 hektáron terveznek repcét termelni, melynek vetésével nagyrészt végeztek. -Az első eredmények a napraforgónál bíztatóak, elérhetőnek tűnik a 3 t/ha átlagtermés, mely – figyelembe véve az idei időjárást – kifejezetten jónak mondható. Megkezdődött a kukoricák silózása is, ez 2.540 hektár területen a tehenészeteink takarmány ellátását biztosítja -mondta a szakember, aki kitért arra is, hogy a termények ára az elmúlt esztendőhöz képest 20-40 százalékkal emelkedett, amelynek – mint termelők -, örülnek. Annak azonban már kevésbé, hogy az input anyagok árai is emelkedtek: a műtrágyák például 60-120 százalékkal. Amíg tavaly 1 tonna Nitrosolért 47.000 forintot kellett fizetni, addig jelenleg ennek az ára 115-120.000 forint tonnánként.
-Tehát a jó terméseredményeinket is figyelembe véve, változatlanul hatékonyan, takarékosan kell gazdálkodnunk, hogy ilyen mértékű input áremelkedés mellett realizálni tudjuk a megfelelő eredményt -hangoztatta Zimmermann István.
TALLENTIS AGRO – Kommunikáció