Jó gyümölcs alapanyagból készülhet az idei pálinka
Hamarosan kezdődik a nagyüzem a Nagygombosi Pálinkafőzdében, ahová jó minőségben érkezik majd az alapanyag a Talentis Agro Zrt. ültetvényeiről. Az igazi csúcsidőszak azonban szeptemberben várható, amelyhez a hátteret a két 1 tonnás főzőegység, illetve az 500 tonnás hűthető és fűthető cefretároló biztosítja. Bár az eddig leszüretelt cseresznye és meggy minőségére nincs panasz, az értékesítési piaca már nem annyira jó. Egyedül a kajszit sikerült könnyen eladni, mivel a cseresznyére és a meggyre a friss fogyasztás a jellemző, ám ennek szedése kézimunka igényes, amit nem könnyű megszervezni. A kajszibarackot ipari-, kereskedelmi-, valamint párlatkészítési célra egyaránt érdemes termelni.
Tavaly körtepálinkával nyertek aranyérmet és nagydíjat a nagygombosiak, de idén is lesz mit benevezni a különböző versenyekre. A főzdében arról tájékoztattak, hogy nem volt könnyű megvédeni a szélsőséges időjárástól az ültetvényt, sőt nemrégiben volt olyan nap, amikor 50 milliméternyi csapadék esett. Országos kitekintésben is jobb a helyzet az előző évekhez képest, mivel alapanyag lesz bőven, sőt még maradt tavalyi készlet, vagyis cefre, ezért időben kell lekötni a még szabad kapacitásokat. Jó hír, hogy a tavalyi évhez képest a legtöbb helyen nem változtattak az árakon, így átlagban a kisüsti pálinka literje 1400 forint, az aromatornyos kifőzése 1500 forintba kerül.
A pálinkafőzők forgalma jól megmutatja, hogy milyen évet zárnak a gyümölcstermesztők, vagyis a cefrékből kiderül, hogy miként sikerült az év. Idén minden hamarabb érik: a cseresznye és a meggy termése nem lesz rossz, de elmarad a tavalyitól. A szamóca már elérett, így abból is készülhet a pálinka. A főzőmesterek szerint – a hiedelmekkel ellentétben – nem nehéz ebből a gyümölcsből pálinkát főzni, inkább időigényes a cefréjét elkészíteni.
Cseresznyéből kevés alapanyag várható, mert meleg volt a február és a március, ami miatt 2-3 héttel korábban értek a gyümölcsök és ez a gyorsaság a minőséget befolyásolta. Ez nem igaz szerencsére a sárgabarackra, amelyből jó termés várható – szemben az előző évekkel. A Tiszán túl a szilvában van minden reménye és bizalma a termelőknek, hiszen az adottságok ott a legkiválóbbak a termesztéséhez. Egyelőre az előző évekhez hasonló mennyiség várható, de a minőség tekintetében is a javulásban reménykednek. Addig is a tavalyról megmaradt almakészletek is érkeznek a hűtőházakból, így a kapacitásokat ezek a tételek is lekötik.
Továbbra is kétféle módszerrel főznek általában pálinkát: a hagyományos két utas desztillálással, valamint az aromatornyos lepárlással. Ez utóbbit az illata és a zamata miatt kedvelik és igen kis tételekben is bevállalják a főzdék, ugyanis egészen kis méretű készülékekkel is fel van szerelve a legtöbbjük. Annak ellenére, hogy a kisüstihez képest illatosabb az aromatornyos pálinka, nem időt álló a nedűje, mert az érési folyamatok során veszít az eltarthatóságából.
Továbbra is divat szőlőből pálinkát főzni: a Sárga muskotály és az Irsai Olivér a legnépszerűbb két szőlőfajta, amelyet pálinkának szánnak, de ebben az időjárásnak is szerepe van, ugyanis miután a konyhakertekből elfogynak a gyümölcsök, s nincs elegendő sem eltenni, sem pedig cefrét készíteni belőlük, a szezon végén a szőlőből mindenképpen szeretnének pálinkát látni a termelők. A szőlőt a parfümös illata miatt is szeretik lefőzetni.