Itt a bejelentés: így változik a drónos növényvédelem
A repülés engedélyezett, a szerek kijuttatása még nem. Eddig ez volt a hivatalos szabály, de kutatási szándékkal lehetett drónos permetezést végezni, illetve voltak olyan növénykondicionáló szerek, amelyeket kijuttathattak a szakemberek, de természetesen ezeket is csak kellő körültekintéssel.
A szakma által várt döntés és bejelentés értelmében „a drónos növényvédelemhez kapcsolódó személyi feltételek immár hiánytalanul teljesíthetők”, a Nébih ugyanis közzétette honlapján a növényvédelmi drónpilóták jegyzékét. Hazánkban kizárólag forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező permetező drónokat lehet értékesíteni, megvásárolni és üzemeltetni. Ahhoz, hogy ezek a feltételek teljesüljenek, a permetező drónokat a gyártónak, vagy a forgalmazónak be kell jelentenie típusminősítési eljárásra a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemhez (MATE). A termelők jelenleg 17 engedélyes típus közül választhatnak. A forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező permetező dróntípusok nyilvántartása folyamatosan és naprakészen megtekinthető a MATE Egyetemi Laborközpont honlapján.
“A megvásárolt permetező drónt regisztrálni kell a Légiközlekedési Hatóság elektronikus felületén. Emellett a drónnal végezni kívánt műveletekre felelősségbiztosítást is kell kötni, hasonlóan a közúti közlekedésben résztvevő járművekhez”.
A nyilvántartásba kerüléshez szükséges drónpilóta igazolvány és növényvédelmi drónpilóta szakképesítés megszerzésének rendszerét is kialakította már a hivatal, ez szintén hatékonyan működik. A drónpilóta igazolvány megszerzéséhez elengedhetetlen speciális képzés, valamint az elméleti és gyakorlati vizsga a Légiközlekedési Hatóság koordinálásával történik. A növényvédelmi drónpilóta szakképesítéshez pedig a Nébih által jóváhagyott képzőintézményekben kell elvégezni az alapképzést, majd akkreditált vizsgaközpontban lehet sikeres vizsgát tenni.
Fontos tudni, hogy drónnal csak olyan növényvédő szer, illetve növényvédelmi hatású készítmény juttatható ki, ami rendelkezik kifejezetten erre vonatkozó engedéllyel. A légi vagy földi kijuttatásra meglévő engedély nem elegendő! Egyes szerek engedélyokiratának kiterjesztését az engedélytulajdonosok már kérelmezték a hatóságtól, melyek elbírálása folyamatban van. Hamarosan a drónos kijuttatásra engedélyezett szerek és készítmények is elérhetőek lesznek.
Nem a végzettséget igazoló papír megszerzésének pillanatától számít valaki drónpilótának, ezért az oktatásnak elképesztő jelentősége van. Erre hívta fel a figyelmet Milics Gábor, a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület alapító elnöke és Udvarhelyi Csaba, a debreceni székhelyű Drone Agro Kft. ügyvezetője. Hozzátették: „a hatósági szabályozás értelmében minimum 300 órás növényvédelmi drónpilótaképzést kell teljesíteni annak, aki a jövőben ezzel szeretne foglalkozni. Aki tehát ilyen képzést keres, azelőtt mindenképpen vizsgálja meg, hogy az adott képzőszerv ténylegesen végig oktatja-e a 300 órát és ne csak a papírnak a megszerzésére irányuljon az egész, mert nagyon komoly tudást kell magukba szívniuk a hallgatóknak, hogy ténylegesen használni tudják ezeket a gépeket”.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció