Ismét kiszámíthatatlan évük lesz a burgonyatermesztőknek

Teljes az összeomlás az európai burgonyapiacon, amelynek jelei már tavaly ősszel láthatók voltak. és ennek a hatásai még idén ősszel is megmaradnak. Túltermelési válságról van szó. Az előző években ugyanis aszály bontakozott ki Európa nyugati részén is, amelynek következtében alacsonyabbak voltak a termésátlagok és kialakult egy keresleti piac magas árakkal. Egész Nyugat-Európában öt százalékkal több területen ültettek burgonyát a korábbiakhoz képest és emiatt tavaly tíz százalékkal nagyobb lett a termés.

A hozzánk közel eső Lengyelországban például több, mint húsz százalékkal emelkedett a termésátlag a fentiek következtében. A feldolgozóipart is több nehézség is sújtotta: Oroszország felé nem tudott az ipar szállítani, a korábban nagy importőrnek számító Kína és India exportőrré lépett elő, tehát a korábbi vevők most már ugyanazokra a piacokra próbálnak értékesíteni. Az USA is védővámokat alkalmazott az európai termékekre. Ezek egyszerre adódtak össze és kialakult az a helyzet Nyugat-Európában, hogy azért fizettek a gazdák, hogy valaki elvigye a termésüket.

Polgár Zsolt, a MATE Keszthelyi Burgonyakutató Intézetének vezetője szerint Magyarországon szerencsére ilyen helyzet nem alakult ki, de alacsonyak voltak a termésátlagok és nem tudták a gazdák értékesíteni a termékeiket, mert akkora volt az import nyomás. Nagyon sok termelőnél ott maradt a saját termés és most májusra javult valamelyest a helyzet, mert a belföldi burgonyára is van kereslet és ürülnek a készletek Nyugat-Európában. Ebben lehet szerinte bízni.

-Az idei egy rendkívül egyedi tavasz, mert a március és az április csapadék nélküli hónapok voltak és teljesen száraz talajba ültették a burgonyát. A késői fagyokat senki nem tudta elkerülni azokban a térségekben – így az Alföldön –, ahol a korai újburgonya termesztése folyik. A fagy jelentős károkat okozott, viszont a burgonya képes az újra kihajtásra, de már fajtától függetlenül nem várható ugyanaz a termés, mint normál növekedés esetén, valamint nehezíti a termesztést a csapadékhiány -összegezte Polgár Zsolt.

A szakember szerint továbbra is azok maradnak meg a piacon, akik képesek az öntözésre, de ennek a támogatása önmagában nem elegendő, mert vissza kellene pótolni az elveszett talajvizet, ami az öntözéssel nem működik, csak visszaduzzasztással. Ezért az alsó talajrétegekbe kellene vizet juttatni. Csak fentről öntözve a felső 20-30 centiméter réteg nem oldja meg az Alföld kiszáradását és a burgonyatermesztést sem. Emiatt is sokan abbahagyják a termesztést.

Idehaza főleg a kis- és közepes termelők hozzák meg ezt a végleges döntést, amelynek hatására tovább csökken a termőterület és kiszámíthatatlan év elé néz mindenki.