Ismert borászok népszerűsítik a Talentis Agro tokaji és zánkai borait
Látványos márkaépítésbe kezd a Mészáros Csoporthoz tartozó Talentis Agro Zrt. Borászati Divíziója. Még ebben az évben összehangolja két meghatározó borvidékének, a balatoninak és a tokajinak az egész országra kiterjedő kommunikációját és népszerűsítését, amelynek első lépéseként neves borászok irányítják a három szakterület.
Nagyon sok múlik az országszerte ismert és elismert szakemberek tudásán. Ezzel is indokolta a hamarosan bekövetkező változásokat Kalocsai László, a Dereszla Pincészet és a Henye Borászat vezetője, aki a balatoni borászat vezetésére ifj. Kamocsay Ákost kérte fel, míg Bai István felügyeli a tokaji borászatot, azon belül is a Henye dűlő életét. A divízió a kezdetek óta egyre nagyobb mennyiségben készít pezsgőt, amelyben folyamatosan szép eredményeket ér el, de fontosnak tartja, hogy a jövőben ennek legyen vezető arca, személyisége, aki nem más, mint Bai Edit a Dereszla pincésze főborásza. Balatonon új brand kerül bevezetésre, ami egyébként nem csak egy kereskedelmi márkát rejt, hanem egyúttal a cég nevére is utal majd. Ennek a kidolgozása elindult, a divízió vezető reményei szerint az év végére kész lesz és a 2020-as év borai már ezen márkanév alatt kerülnek forgalomba. Annyit azonban elárult Kalocsai László, hogy három különböző szintre épül fel az új stratégia: lesz egy birtokbor kategória. Itt a minden évben nélkülözhetetlen és kihagyhatatlan szürkebarát, olaszrizling, rozé, illetve házasított vörösbor kap helyet. Közös jellemzőjük a frissesség és a gyümölcsösség. A középkategória valójában egy tételszelekció, amelyben az adott fajta jellegére koncentrálnak. A kékfrankos, a merlot és a cabernet franc tételek fahordós érlelést kapnak. A portfólió csúcsát egy a legszebbnek ítélt vörösbor tételek házasítása adja.
Mindkét borvidéken befejeződött a szüret és biztatóak az eredmények: október elején Zánkán a tervekhez képest nagyobb mennyiséget, mintegy 4200 mázsa szőlőt dolgoztak fel, ennek az ötven százalékából vörösbort készítenek, húsz százalékából fehér bort, a többiből rozét. – A minőség kifejezetten jó, ezért is döntöttünk úgy, hogy az eredeti tervhez képest 25 százalékkal több szőlőt dolgozunk fel – értékelte a szüretet Kalocsai László. Tokajban a várakozásoknál kevesebb szőlőt sikerült feldolgozni pezsgőnek és száraz bornak – ez elsősorban a csapadékos nyári időjárás miatt alakult így –, hiszen mind a két kategóriában nagyon fontos, hogy csak egészséges alapanyag kerülhet a feldolgozóba.
–Ezt most csak részben tudtuk biztosítani, ezért döntöttünk úgy, hogy nem szeretnénk minőségi kompromisszumokba bele menni. Az aszú- és a késői szüretelésű boroknál is a vártnál jóval kevesebbet tudtunk leszüretelni, itt megint csak az időjárás szólt közbe. Amit a szeptemberben megadott nekünk érlelésben, napsütésben, azt az október közepe elvette, így jóval kevesebb aszú bor készül 2020-ban –
összegezte a tapasztalatait Kalocsai László.
Talentis Agro kommunikáció