Ígéretesek az idei Márton-napi borok
Közeleg Márton napja, az újbor ünnepe, ami idén valóban ad okot az ünneplésre. Legalábbis az általunk megkérdezett szakemberek ezt erősítették meg, de összességében mind a 22 borvidéken elégedettek lehetnek az idei terméssel a borászok. Már két hete palackban várja a Márton napot a Dereszla Pincészet 2024-es évjáratú bora, ami egy kékfrankos rozé. Az első kiszállítások is megtörténtek ebből a borból, amellyel először a Hunguest szállodalánc vendégei találkozhatnak.
Kalocsai László birtokigazgató szerint azért készültek el hamarabb a borok, mert az elmúlt évekhez képest két héttel előbb volt a szüret, ami a borok érésében is látszott, így ennek köszönhetően korábban megjelenhetnek a piacon. Gyümölcsös, friss, üde borról van szó, ami a pincészet tihanyi dűlőjéből származik. Tokajban pedig a sárga muskotály és néhány furmint tétel is hamarosan megjelenik Márton napjára. A szakember azt mondja, hogy mindig nagy a várakozás ilyenkor, de különösen örülnek annak, hogy a korábbi évjáratok borait is értékesítették, ezért az új termésből készült boroknak lesz helye a pincékben.
Hasonlók a tapasztalatok a Tihanyhoz közeli Balatonfüreden is, ahol a Márton nap szintén kiemelt esemény a borkedvelők és a vendégek részéről. Amit már tudni lehet, hogy idén a borok fejlettebbek lesznek, mint korábban, hiszen egy hónappal több állt rendelkezésre a korai érés miatt. Koczor Kálmán azt mondja, hogy emlékezetes Márton napot ünnepelhetnek, a szokottnál pedig fejlettebb borokat tudnak kóstolni a borkedvelők a Balatonfüred-Csopak Borvidéken, ahol az idei borászati szezon jól sikerült. A balatonfüredi borász szerint a munka megbecsüléséhez hozzátartozik az is, hogy a borászok ünnepeljék meg saját magukat is. Ilyen a Márton nap mellett a Miklós nap, vagy a János nap. A boráldások időszaka arról is szól, hogy a saját munkájukat értékeljék a szakemberek és elismerjék a munkatársak erőfeszítését is.
-Borászati szempontból az idei év nagyon eltért a szokásos évjáratoktól – részben a nagy meleg miatt, de tavasszal még bőségesen volt csapadék, amelynek köszönhetően gyönyörűen fejlődtek a szőlők és egy hónappal korábban volt a szüret. A Balatonfüred-Csopak Borvidéken az Olaszrizling a fő fajta, amit régebben október közepén szoktuk szüretelni, idén ekkorra már be is fejeződött a szüret. Magasak voltak a cukorfokok és egy ilyen nyár után természetes, hogy a lé kihozatal lényegesen alacsonyabb, de minőségben csodálatos lehetőségeink vannak, de ez attól függ, hogy a borászok hogyan ütemezték be a szüret időpontját, mert a savak a nagy melegben elégtek, ezért oda kellett figyelni a megfelelő időpontra -összegezte Koczor Kálmán.
November fontos hónap az ország legkisebb borvidéken is, ahol ígéretes az újbor, amit francia szakemberek is megerősítettek, amikor Mórra látogattak el nemrégiben. Miklós Csaba borász szerint még sok simításra van szükség, viszont az alapanyag sűrű, zamatos és gyümölcsös, az illatok nem annyira harsogók, de az nem baj, hogyha később jönnek ki. A vendégek a hétvégén erről személyesen is meggyőződhettek a We Love Mór őszi rendezvényén, ahol megkóstolhatták az újbort, a mustot, valamint az óborokat – mindezt a Vértes lábánál. Mórt olyan kisvárosként jellemezte a borász, ahol eredeti művelési körülmények között lehet a szőlősorok között sétálni, van négy kiváló éttermük, több borászat állandó nyitva tartással várja a vendégeket és az a klasszikus borturizmus, amiről elkezdtek álmodni a kilencvenes években, az most már tökéletesen működik. Ezerjó bor élmény, ez jusson az eszükbe a vendégeknek, amikor idelátogatnak.