Idén megfizethető ára lesz az őszibaracknak
Már nem kell sokat várni, mert június első napjaiban jelenik meg a hazai őszibarack a piacokon. A híres szatymazi barack ültetvényeken bizakodók a termesztők, mert a májusi fagyosszentek idén elkerülték a térséget, de ha visszaemlékszünk, akkor tavaly 80 százalékos volt a fagykár, az azt megelőző évben pedig ugyanekkora volt a termésmennyiség, idén aki hazai őszibarackot szeretne vásárolni, az könnyen megtalálja a megfelelő beszerzési forrást.
Gyuris Mihály, a Dél-Alföldi Őszibaracktermesztők Szövetségének elnöke arról számolt be, hogy jelentős károk nincsenek, de voltak olyan termelők, akiknek rossz volt a mikroklímája az adott területen, emiatt komolyabb károkat szenvedtek, viszont a térség termését nem befolyásolta az időjárás. Fagyási sérülések vannak az apróbb gyümölcs kezdeményezésekben, de a ritkításoknál érdemes figyelni, mert egy idő után magától leesnek a földre a nem megkötött termések.
-Az eső jót tett a fáknak, de csepegtető öntözéssel is igyekeztünk a szárazsággal felvenni a küzdelmet. Ennek a gyümölcsnek a mínusz 1 fok már árthat, ezért a szélgépek automatikáját még nem kapcsoltuk ki és ez így marad a szüretig is. A szélgépek egyébként 150 méter sugarú körben dolgoznak. A környező termőtájakon is hasonló a tapasztalt, vagyis a megfelelő védekezésre mindenütt szükség volt a növények fejlődése érdekében. Összességében egy elfogadható, jó termés várható -mondta Gyuris Mihály.
Tavaly Európában hiány volt az őszibarackból, ami miatt magas volt az ár. Idén Európa-szerte jó termés várható és importból nyomás lesz rajtunk.