Idén kiváló minőségű szőlőből készül a bor és a pezsgő
Megkezdődött a szüret a Dereszla Pincészet ültetvényein. Az időjárásnak köszönhetően továbbra is ideálisak az érési feltételek, a szőlő szépen fejlődik, hűvösek a hajnalok és a napközbeni átlaghőmérséklet eléri a 27 fokot. Ez a nagy hőmérséklet-ingadozás is segíti a cukor beépülését a szőlőbe.
Tokajban a muskotály szedésével indultak a munkálatok, azon belül is az egyik leginkább melegnek tartott területről, a Poklos-dűlőről szüretelték a gyümölcsöt, amely most érte el az ideális érettségi szintet. A Henye-dűlő büszkeségét, a kabart is a napokban kezdték el szedni. Ennek a korai fajtának ez lesz az első termése, még 2020-ban telepítették az ültetvényt. Kalocsai László, a Dereszla Pincészet birtokigazgatója arról tájékoztatott, hogy a korábbi évekhez képest később kezdődött a szüret, ami nem jelent feltétlenül behozhatatlan hátrányt. Hozzátette: az elmúlt évek nagyon száraz időjárása miatt tolódik el a szüret időpontja, ám ez a termés minőségére nincs hatással. Tokajban egyébként a szüret egészen október végéig tart, ezért az időjárás még befolyásolhatja például az aszúsodást és annak a minőségét -tette hozzá.
A felvásárlási árakkal is elégedett a szakember. A tavalyi árszint megtartásával a borvidék vezető felvásárlója maradt a Dereszla. A pincészet komoly minőségi követelményeket támaszt a szőlővel szemben, és ezt érvényesíti is az árakban. – Csak az általunk meghatározott minőségi szintet elért szőlő érkezhet be a feldolgozóba, ezért például kis ládában és nem konténerben szüretelünk, hogy minden tételt alaposan ellenőrizhessünk -nyilatkozta Kalocsai László. A Dereszla Balaton birtokain hagyományosan az úgynevezett pezsgő alapokkal kezdődött a szüret: idén kétfélét készítenek, az egyik az előző években megszokott rozé pezsgő, amelynek a pinot noir az alapja, valamint idén először tesznek kísérletet chardonnay szőlőből pezsgő készítésére, ami igazi kuriózumnak számít majd.
Az elmúlt években többször is beszámoltunk a két borvidéken történt különböző fejlesztésekről. Ezek mindegyike jó ütemben haladt, és időre be is fejezték a munkálatokat. Megtörtént többek között a teljes Henye-dűlő betelepítése. A Dereszla birtokában van még jó néhány olyan kiváló terület, ahol az újabb telepítés bármikor elkezdődhet. Balatonnál tovább folytatódik az ültetvények korszerűsítése: a régi, elhanyagolt, kevésbé jó állapotú szőlők kivágása és újratelepítése folyamatos.
Továbbra is töretlen a népszerűsége a Dereszla Pincészet pezsgőinek, de emellett természetesen a boraik is keresettek. Az értékesítési adatok ezért arra késztetik mind a balatoni, mind pedig a tokaji birtok tulajdonosait, hogy a pezsgőben lévő lehetőségeket ezután is érdemes kihasználni. Ezért például a Balatonon már tavaly is a pezsgőre hárult a figyelem. Évente átlagosan hatvanezer palack rozé pezsgő készítésére rendezkedett be a Dereszla Balaton, ahol már 2021-ben is bizonyított a pinot noir pezsgő. Ezt követi az előbb említett másik újdonság, a száz százalékban chardonnay szőlőből előállított pezsgő. Mindkettőben közös a hagyományos Champagne-technológia, vagyis a palackban történő másodlagos erjesztés. Ezután jön a degorzsálás, amikor a pezsgőpalack nyakában a dugóra leülepedett seprő eltávolítása történik meg. A balatoni szüretben elsősorban a Balaton zászlósborára, az olaszrizlingre koncentrálnak a szakemberek, de a népszerű rozékra is nagy figyelem hárul, a vörösbornál pedig a kékfrankos lesz az, amelyet előnyben részesítenek.
A szőlősgazdáknak országos kitekintésben nem volt könnyű dolguk idén, a sok csapadék miatt a lisztharmat és a peronoszpóra is támadt, így szinte folyamatosan permetezni kellett, amely jelentős pluszköltséggel járt. Mindeközben a szőlő felvásárlási ára a tavalyi szinten maradt, a Dél-Balatonnál nagyjából száz forint körül mozog ez az összeg. A peronoszpóra és a lisztharmat után a botritisz is megjelent, ráadásul a szinte folyamatos permetezés szintén rengeteg anyagi többlet terhet rótt a szőlősgazdákra. A nehézségek ellenére is kiváló balatoni borok születnek majd a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának összegzése szerint. A balatoni borvidékeken elsőként a csabagyöngye kerülhet a palackba, majd az illatos fajtákkal, az irsai olivérrel és a muscat ottonellel folytatódik a szüret. Idén a növényvédelem volt a legkardinálisabb kérdés a Balaton északi partján is, ahol a sok csapadék okozta kihívás mellett úgy tűnik, jó lesz a termés.