Idén is folytatja az öntözés- és ültetvényfejlesztést a Talentis Agro
A nem túl kedvező időjárási körülmények ellenére is jó eredményekkel zárta a tavalyi esztendőt a Talentis Agro Zrt. A búza és a kukorica hektáronkénti hozama húsz százalék felett volt az országos átlaghoz képest. Ugyanez elmondható több haszonnövényre is, melyeket több, mint negyvenezer hektáron termesztett a holding Szentgotthárdtól Békéscsabáig. Szerencsére a terményárak is kedvezően alakultak, így biztos, hogy a növénytermesztés a megelőző évben szép eredményt ért el.
Gépberuházásra tavaly majdnem kétmilliárd forintot költött a Talentis Agro Zrt., ami nagy segítséget jelentett a munkák jó minőségű és időben történő elvégzéséhez. Az időjárás – mint az egyik legfontosabb külső tényező – nem volt mindig kegyes. A tavasz száraz volt és hideg, a nyár forró és száraz. Volt olyan terület, ahol júliusban nem esett csapadék, pedig a kukoricának ez a legkritikusabb időszaka. Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja szerint a növénytermesztésben dolgozók az aratások után nem dőlhettek hátra, hiszen az elkövetkező esztendő bizonyos növényeit már augusztusban elkezdték vetni és ez tartott egészen október közepéig, végéig. A holding 2021. őszén 16.099 hektárt vetett be, ebből a legtöbb – 8743 hektár – búza volt, az árpa pedig 3155 hektár, a repce 1870 hektár és a többi takarmánynövény 2331 hektár. -Tehát látszik a számokból, hogy az idei évet igyekeztünk jól megalapozni. A vetések állapota jelenleg jó, illetve egy kisebb része közepes. Sajnos érezni a csapadék hiányát, ez a legnagyobb korlátja a még nagyobb hektáronkénti hozamoknak. Éppen ezért a holding vezetése úgy döntött, hogy a területünk több, mint tíz százalékát öntözhetővé tesszük. Jelenleg mintegy 3.200 hektárt tudunk öntözni, ebből 200 hektár készült el tavaly, a többit – a majdnem 30 éves technikát – újra cseréljük és mintegy 1.500 hektár „zöld mezős” öntözési beruházás készül el jövő nyárra. Ebből az első ütemet idén májusban üzemeljük be a Lajta-Hanság Zrt. területén -mondta Zimmermann István, aki hozzátette: „roppant fontos az öntözés, hiszen remek földjeink vannak, a gépi technikánk a világ élvonalába tartozik, a legjobb fajtákat, hibrideket használjuk és ehhez kiváló szakembereink vannak, viszont az éves csapadék kevés, hektikus, kiszámíthatatlan. Ezért, ahol lehet öntözni, ott kell”.
A kukorica genetikai terméspotenciálja 20 tonna / hektár felett van, de ehhez a tenyészidőszakban 500-700 mm csapadék kell. Az amerikai kukorica övezetben áprilistól szeptemberig minden hónapban 80-120 mm csapadék hull, az éves csapadék pedig 1.000 mm felett van. Volt olyan területe a holdingnak, ahol júliusban nemhogy 80 mm, de semmi csapadék nem esett.
A holding döntött arról is, hogy az ültetvényfejlesztések tovább folytatódnak, a gödöllői gyümölcsösben 30 hektár kajszit és szilvát telepítenek idén ősszel. A balatoni szőlőkben is folytatódik a korszerűsítés: jövő tavasszal 7,5 hektáron ültetnek Olaszrizlinget, ami a Balaton-felvidék klasszikus, történelmi fajtája.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció