Hazai borászati siker: egy teherrel kevesebb
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa az Agrárminisztériumhoz fordult annak érdekében, hogy ne növekedjenek tovább az ágazat kiadásai. A bor esetében a palack az a csomagolástípus, amely után eredetileg jelentős hulladékkezelési díjat kellene fizetni, viszont ez ebben a formában – a mostani rendkívül kiélezett borpiaci helyzetben – megterhelést jelentene a kormányzat megítélése szerint. A tanács kérését meghallgatva az a döntés született, hogy a korábbi termékdíjjal azonos mértékű díj terheli csak a borászatokat.
Az eredeti uniós terv teljesen ellehetetlenítette volna a mindennapi gazdálkodást. Így kommentálta a döntést Kalocsai László, a Bodrogkeresztúri Dereszla Pincészet birtokigazgatója, aki hozzátette: bölcs döntés volt a kormányzat részéről ennek az egész folyamatnak az átlátása. –Az adminisztrációs feladataink továbbra is megmaradnak, csak nem kell ezért külön összegeket fizetni. A szőlőtermesztés egyébként is azon szektorok közé tartozik, ahol jelentős a papírmunka, amelynek nagy részét a termékdíjjal összefüggő ügyintézés teszi ki –nyilatkozta a birtokigazgató.
A borászatokra eddig is jelentős terheket rótt az elmúlt években a világjárvány, majd az energiaválság és az infláció. Az ágazat szereplői szerint több terhet már nem bírnak el a pincészetek. Frittmann János, a Hegközségek Nemzeti Tanácsának elnöke úgy véli: minimális nyereség realizálódik mostanában a borászatokban, amelyek eddig is azzal szembesültek, hogy 45 százalékos volt az imputanyagok emelkedése, viszont 10 százalékkal lehetett csak megemelni a borok árát, mert nem fedezte ezeket a költségeket.
Az unió által előírt szabályozás egy másik eleme, az italcsomagolások kötelező betétdíja és visszaváltása jövő év elején lép majd életbe. A borászatok az új rendszerben is szeretnék megőrizni hagyományaikat, azaz üvegből készült palackokba töltenék a boraikat.
Frittmann János szerint, ha ezt nem sikerül megtartani, akkor több évtizedes munkája veszik kárba az ágazatnak, amivel elérték ezt a színvonalat. Egyikőjük sem szeretné, ha műanyag palackokba terelődnének át a minőségi borok. Ezt akadályozta meg a kormányrendelet, de a januárban életbe lépő másik változásnak is ebbe az irányba kellene tartania. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa abban bízik, hogy a minisztériumnál sikerült ezt a költségteher csökkentést is elérni.
A szőlészeknek idén nem csak az imputanyagárak növekedése, hanem az időjárás is gondot okoz. Kimondottan nehéz éve van az ágazatnak, az állandó esőzésekkel, a peronoszpóra, lisztharmat és a különböző gombabetegségek megjelenésével. Ez megdrágította a szőlőtermelést. Az EPR-termékdíj mértékének csökkentése lehetőséget nyit arra, hogy a borászatok idén magasabb árat fizessenek a termelőknek a szőlőért. Mindez számos családi gazdaság védelmét szolgálja.
A magyar hulladékgazdálkodásban pár hónapja a kiterjesztett gyártói felelősségrendszer, az EPR van érvényben. Az unió által előírt új szabályozás szerint a gyártóknak kell megfizetniük a termékeikkel kapcsolatos hulladékkezelés költségeit. Az unió előírta minden tagországnak, hogy hogyan kell elérni a hulladékok kibocsátását és annak visszagyűjtését. Ez a program Magyarországon is elindult és ennek az a következménye, hogy minden ilyet kibocsátónak – ide értve a csomagolóanyagokat – kiterjesztett termékfelelősségi díjat kellett volna fizetni.