Egyedi körülmények között készülnek a holding pálinkái
Az évente több, mint húszezer liter pálinka készítésével az ország legnagyobb pálinkafőzője kitüntető címet érdemelte ki a Nagygomboson található üzem, ahol elsősorban a kiváló minőségű cseresznye és meggy adja az alapanyagot. A hungarikumnak számító pálinka előállításával párhuzamosan a holdingban újabb szőlő területeken is folytatódnak a fejlesztések.
A Gödöllői Tangazdaságban, Nagygomboson hagyományos, kisüsti technológiával készül a pálinka, természetesen hibátlan gyümölcsből, amely óránként hat tonna kapacitású feldolgozón megy keresztül, ezt követően mossa, válogatja, majd kimagozza a rendszer. A korszerű, hűthető cefretárolók és erjesztő tartályok mintegy ezer tonna kapacitásra alkalmasak, ez is egy további egyedisége a pálinka készítésének. A pálinkafőzésen túl a borkészítésben is mozgalmas ezekben a hetekben, hónapokban itt az élet. A Canter Kft. megvásárlásakor ugyanis jelentős szőlőterületek kerültek a Mészáros Csoporthoz tartozó Talentis Agro Zrt.-hez. Ezek az ültetvények Tihany, Balatonakali és Dörgicse közigazgatási területekhez tartoznak. -Ha úgy nézzük, hogy mindegyik maga a csoda és még szőlő is van rajta, akkor bizony nem túloztunk. A tihanyi területek a Belső-tóra néznek, Akali és Dörgicse pedig a festői Balatonra. Híres történelmi borvidékek: Tihany elsősorban vörös borairól (Merlot, Kékfrankos), Akali, Dörgicse inkább a fehér borairól (Szürkebarát, Olaszrizling) ismert -mondja Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja.
2019-ben 39,4 hektár ültetvény került a holdinghoz. A fajták a következők: Merlot, Kékfrankos, Cabernet Sauvignon, Szürkebarát és Sauvignon blanc. Az akvizíciókor – a meglehetősen elhanyagolt állapotú ültetvényekből – a tulajdonosi döntés szerint 31 hektár rendbehozatala kezdődött el. A borászokkal egyeztetve tavaly 6 tonna / hektár termést céloztak meg a szakemberek, hogy megfelelő, jó minőségű szőlőt lehessen szüretelni. Ez 5,52 tonna / hektáros átlagra sikerült, amihez kiváló minőség is párosult. Az ültetvények állapota az idei évre konszolidálódott, a támrendszereket is rendbe tették és a termő ültetvények több, mint felét bekerítették, mert a vadkár is jelentős volt a területen. Ma a szőlők állapota jó, a környékbeli gazdák is elismerően szólnak róla, hiszen nekik sem mindegy, hogy a többi ültetvény milyen állapotban van, milyen például a növényegészségügyi státusza. Ennek kapcsán az idei esztendőre 7- 7,5 tonna / hektárnyi kiváló minőségű termést céloztak meg.
Zimmermann István beszámolt arról is, hogy a 31 hektár művelt szőlőn felül 8,4 hektár igen rossz állapotú szőlőt is kivágtak és ezeket most újra telepítik: Tihanyban 6,3 hektár Kékfrankost, Dörgicsén pedig 2,1 hektár Olaszrizlinget.
A majd 40 hektár szőlőnk gondozása és folyamatos frissítése, telepítése azért is fontos, mert az ország egyik legkorszerűbb borászatával rendelkezik a Talentis Agro Zrt. Ennek minőségi alapanyaggal történő kiszolgálása is feladatunk. Idén kiváló borok készültek a pincészetben – fehér, rozé és vörös borok -, mintegy 400.000 palack, amelyek rövidesen az üzletek polcain is kaphatóak lesznek.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció