Folytatódik a minőségi bor és pezsgőgyártás Tokajban
Megkezdődött a szőlőtelepítések előkészítése a Balaton-felvidéken is
Több hónapos szünet után újra fogad vendégeket a Dereszla Pincészet történelmi pincerendszeréhez tartozó Vinotéka. A vendégek ismét betekintést nyerhetnek a több száz éves pincerendszerbe, ismerkedhetnek a borkészítés rejtelmeivel. A turizmus élénkülését jelzi, hogy egyre több a hazai vendég és várhatóan hamarosan érkeznek a külföldi turisták is. Újra indult a Henye Borbár és Vendégház is. Öt kivételes helyen fekvő és egyedi felszereltségű apartman-szobában várják a vendégeket. Nyáron már számos rendezvény helyszíne lesz a borbár.
Tokajban a korábbi években meghatározott ütemterv alapján zajlik az ültetvény korszerűsítés: idén tavasszal két és fél hektárnyi szőlőterületet telepítettek be a szakemberek a Henye dűlőben, ebből két hektár Kabar, fél hektár pedig Furmint. Ez csak a programnak az első lépése volt, a dűlőben még további öt hektárnyi területet szeretnének betelepíteni, illetve ezen kívül egy közeli dűlőben további hat hektáron van előkészítés alatt egy újabb szőlőtelepítés. Kalocsai László, a Mészáros Csoporthoz tartozó Talentis Agro Zrt. borászati divíziójának vezetője a részletekről azt mondta, hogy három éven belül termőre fordul a Kabar ültetvény, ezzel a Dereszla Pincészet önellátóvá válik Kabar szőlőfajtából, ami azért is fontos, mert emblematikus szőlőfajtája és bora ez a cégnek. -A száraz csúcsborok között említik a Dereszla Kabarját. Hogy ez a továbbiakban is így legyen, szintén a Henye dűlőben egy hektárnyi szőlőt „oltottunk át Kabarrá”, ennek az első termései az idei szüretben már megjelennek, de a jövő évtől várható az átoltott ültetvény teljes termőre fordulása -nyilatkozta a borászati divízió vezetője.
De mit jelent a gyakorlatban az önellátóvá válás? Jelenleg évjárattól függően 3-4 ezer palack Kabar bor készült évente a pincészetben, amelyhez az alapanyagot egy termelőtől vásárolja a cég, de ha termőre fordulnak a saját ültetvények, akkor az közel 15 ezer palackhoz ad alapanyagot. Kalocsai László megjegyzi: továbbra is tartanák a kapcsolatot a termelővel, így összesen közel 20 ezer palackról beszélhetünk majd a pincészetben. -Ez az a bor, amely a legnagyobb hozzáadott értéket biztosítja a száraz borok között -tette hozzá.
Folyamatban van a Henye borászat további korszerűsítése, már kibővült a tartálypark egy része, ezzel közel 2400 hektoliterrel nőtt a kapacitása a Henye borászatnak, korszerűsödik a hűtőrendszer valamint a szárazbor- és pezsgőkészítési technológia. Fontos hír, hogy folyamatosan növekszik a pezsgőkészítés: az idei évben már a újabb, 2016, 2017-es évjáratokkal találkozhatnak a fogyasztók. „A pezsgő piaci sikerein felbuzdulva az idei évben meg kívánjuk duplázni a pezsgőkészítést, tehát közel 100 ezer palacknyi pezsgőt készítenénk idén. Az eddigi 40-50 ezres kapacitást annyira jól fogadta a piac, hogy duplázás indokolt”.
Más térségekben is folyamatosak a fejlesztések: elindult a telepítések előkészítése Tihanyban, jövő tavasszal Kékfrankossal kezdődik a telepítés, a dörgicsei dűlőben pedig előkészítés alatt áll két és fél hektárnyi terület, amely olaszrizlinggel lesz betelepítve. A fennmaradó 23 hektáron is készek a tervek a korszerűsítésre: a minőségi szőlőtermesztést tűzték ki célul a szakemberek, ennek jegyében kezdődött a metszés, a növényvédelem.
Kalocsai László végül arról is tájékoztatott, hogy elindult a balatoni boroknak a hazai és nemzetközi kereskedelme, az első kiszállítások már az új koncepció szerint készült borokból megtörténtek többek között Kanada irányába.
Talentis Agro kommunikáció