Évtizedes hűség és kötődés az agráriumhoz – Interjú Suták Péter pénzügyi igazgatóval
Suták Péter agrárközgazdászt nevezték ki a Talentis Agro Zrt. új pénzügyi igazgatójává. A szakember felel a jövőben a holding pénzügyi terveinek kidolgozásáért, megvalósításáért, az ezzel kapcsolatos feladatok koordinálásáért. Suták Péter szakmai karrierje az agráriumhoz szorosan köthető közraktári szakmában indult, majd a pénzügyi szférában, elsősorban bankoknál töltött be vezető pozíciókat az elmúlt közel két évtizedben. Kereskedelem-, majd vállalatfinanszírozással, a későbbiekben annak specializált formájával, faktoringgal foglalkozott. Az elmúlt 5 évben az MKB Bank faktoring üzletágának első számú vezetője volt. Négy éven át tagja volt a Magyar Faktoring Szövetség elnökségének is. Suták Péterrel terveiről és szakmai tapasztalatairól beszélgettünk.
Ebben a hivatásban mennyire maradt meg a kapcsolat a mezőgazdasággal? Fontos volt a döntés előtt az, hogy legyen valamilyen kötődés az agráriumhoz?
Az elmúlt 14 évet a bankszektorban töltöttem, és ez idő alatt több olyan területen is volt szerencsém dolgozni, ahol az ügyfélkörben jelentős részt képviseltek az az agrárágazat szereplői. Ez azért is szép feladat, mert a mezőgazdasági hitelezés egy időben nem volt az üzletpolitikai fókuszban, a bankok nehezen adtak hitelt a kisebb gazdálkodóknak. Sokáig foglalkoztam közraktári hitelekkel, záloghitelezéssel, ahol szintén az egyik legnagyobb részt a mezőgazdaság képviseli. Sőt, amikor ezért a területért feleltem, a piac is nagyságrendekkel nagyobb volt. Sok mezőgazdasági céggel voltunk kapcsolatban: értékeltük, elemeztük a munkájukat, és ez a kapcsolat azóta is megmaradt. Később a klasszikus vállalatfinanszírozás után újra a készletfinanszírozással foglalkoztam, ahol ismét szerepet kapott az agrárium -azon belül is a feldolgozóiparhoz kapcsolódó alágazatok, ahol termeléshez, működéshez szükséges készletszintek magasabbak. Banki pályafutásom utolsó négy-öt évében a faktoring üzletágat vezettem, ott a területemhez tartozott a mezőgazdasági támogatások előfinanszírozása. Ezáltal több száz mezőgazdasági, termelő ügyfelet szolgáltunk ki.
Hogyan került kapcsolatba a Talentis Agro Zrt-vel?
Egy cégcsoporton belül az ember sokkal több információval rendelkezik a lehetőségekről, egy ilyen beszélgetés során ismerkedtem meg Makai Szabolcs vezérigazgató úrral, akinek elég konkrét elképzelései voltak, hogy hogyan szeretné a csapatot bővíteni, és az előtte álló feladatokhoz milyen segítségre van szüksége. Így találkoztak az elképzelések. Rövid gondolkodás után igent mondtam a felkérésre, mindamellett, hogy nagyon szerettem azt csinálni, amit korábban végeztem. Ennek ellenére úgy éreztem, hogy emberileg is szükség van a környezetváltozásra és itt minden adott az elképzeléshez.
Egy fiatal cég egyet jelent a folyamatos fejlődéssel.
Dinamikusan bővülő csoportról van szó és biztos alapokat kell lerakni, hogy ezzel a lendülettel bővüljön és további előnyökre tegyen szert, így növelve a hatékonyságot. Ha ezek az alapok stabilak, akkor a munkám a menedzsment számára átláthatóbb üzemeltetést, tervezhetőbb fejlesztést, és ezekhez kapcsolódóan kiszámíthatóbb döntéshozatalt tesz lehetővé. Már most is kellően nagy a cégcsoport ahhoz, hogy rendszerbe foglaljuk a jelenlegi adottságainkat. Csak egy példa: a csaknem negyven tagvállalatunk külön-külön bankszámlával rendelkezik, csoportszinten viszont kezelni kell a likviditást, tervezni kell a cash flow-t. Már most akkora rendszerről van szó, hogy ezekkel külön igazgatóságnak kell foglalkozni.
A bankszektor előtti időszaka milyen volt?
Debrecenben végeztem az agráregyetemen, onnan kerültem a Hungária Közraktárhoz. Mindig úgy jellemeztem ezt, hogy a közraktár félúton van a bankszektor és a mezőgazdaság között, tehát az ügyfelek kilencven százaléka az agráriumhoz köthető. Másrészt pedig a saját jogon történő finanszírozással foglalkoztam, amikor a közraktár a saját kibocsátású értékpapírfedezete terhére ad finanszírozást, ami pedig már a pénzügy világába mutat. Ott három évig voltam és utána átkerültem a bankszektorba, ami mindig is vonzott, most pedig visszatértem a „gyökerekhez”.
Valaminek a kezdete, például egy újnak számító cégcsoport létrejötte érdekes lehet emberileg és szakmailag egyaránt?
Ez így van, ugyanis nem csak üzemeltetni kell egy vállalatot, hanem folyamatosan építeni, ezért nyitottnak kell lenni az újra. Úgy bővüljünk, hogy a belső adottságainkat fejlesszük és még többet hozzunk ki belőle – ez vezetői és tulajdonosi elvárás is, ami egyben nagyon nagy kihívás számomra, ugyanakkor könnyen tudok vele azonosulni. Szerencsés helyzetben voltam az előző munkahelyemen is, hogy három-négy évente új feladatkört kaptam és most is egy ilyen négy éves folyamat lezárása után vagyok.
Szerencsésnek mondható a mostani gazdasági környezet is országosan? A mezőgazdaság újra jó helyzetben van.
Folyamatos a változás, elég, ha csak az uniós agrárpolitikára gondolunk, vagy az időjárás adta feltételekre. Mindig van olyan körülmény, amire figyelni kell: a mezőgazdaságban például nem csak a verseny egyre nagyobb, hanem a professzionalizmus is. Gyorsan fejlődő ágazatról van szó, s hogy versenyképes maradjon egy ilyen csoport, ahhoz professzionális vezetésre és pénzügyi háttérre van szükség, a folyamatos változásokat pedig le kell követni. Ezek adják mindennek az alapját. Gondoljunk csak bele, hogy harminc-negyven év alatt nem történt annyi minden a mezőgazdaságban, mint az utóbbi években. De eközben nem szabad elfeledkezni a hatékonyságról sem, ami a feladataim közé tartozik. Nem mindegy például, hogy egy gép milyen kihasználtsággal működik, a terményt hány kilométerre szállítjuk. Aki jól szervezi és működteti a logisztikát, az versenyelőnyre tud szert tenni, mert húsz kilométereken is sok múlik, főleg egy ilyen szerteágazó területen, mint ami a holdinghoz tartozik. Közös tervezés, értékesítés, beszerzés – ez az egyik kulcsa a jövőnek, tehát ki kell használni a mérethatékonyságot, szinergiákat. Ennek vannak már látható jelei, de sok még a teendőnk. Kollegáim most is dolgoznak azon, hogy optimalizáljuk az általunk művelt területek vetésszerkezetét, ott termeljük meg a terményt, ahol piaca van, mert ennyire nem mindegy – akár milyen kicsi is ez az ország -, hogy mennyit utaztatjuk, pakoljuk át az árut. Minden mindennel összefügg, és ezeket szép feladat rendszerbe foglalni.
Talentis Agro kommunikáció