Eljött az idő a víz visszatartására és hasznosítására
Teljes kapacitással működnek az öntözőberendezések a Talentis Agro Zrt. termőföldjein. Az eddigiekből jól kivehető, hogy az Alföld nagy részén látszik leginkább a vízhiány, azon belül is a kalászosokon és a tavaszi kapásokon. A holdingban januártól április végéig 80 és 150 milliméter közötti csapadékot regisztráltak, ezen belül a nyugati országrészben hullott le több, míg a déliekben kevesebb eső esett. A szolnoki, hajdúsági és békési rész kimondottan száraz volt és félsivatagos állapotok alakultak ki. Más gazdálkodókat is érint ez a helyzet.
Az egyik ilyen veszélyeztetett térség a Kiskunság. A klímaváltozás kihívásai és az egyre gyakoribb aszályos időszakok következtében a vízgazdálkodás a mezőgazdaság egyik legkritikusabb területévé vált. Ezt a kérdést állította középpontba a III. Bauer Öntözős Piknik is, amelyet kedden tartottak Hartán. A rendezvényen Hubai Imre, az Agrárminisztérium államtitkára hangsúlyozta: csak innovatív öntözésfejlesztéssel őrizhető meg a magyar agrárium versenyképessége.
Az Agrárminisztérium kiemelt prioritásként kezeli az öntözési infrastruktúra bővítését. A kormány a csapadékhiányos időszakokra reagálva több fontos lépést tett: megalakult az Aszályvédelmi Operatív Törzs és a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság, amelyek összehangolt vízgazdálkodási stratégiák kidolgozásán dolgoznak.
A minisztérium több programmal is támogatja a fenntartható vízgazdálkodás előmozdítását. Az Agro-ökológiai Program és a Vizet a Tájba Program célja, hogy a gazdálkodók és vízügyi szereplők közösen dolgozzanak a víz visszatartásán és hasznosításán. Ennek részeként új lehetőségként önkéntes alapon a termelők földjeiket vízvisszatartási célokra ajánlhatják fel.
Mára már több mint 308 fenntartható vízgazdálkodási közösséget ismertek el, amelyek összesen 104 ezer hektár öntözött területen gazdálkodnak – ebből 88 ezer hektár új öntözési igényű.
Az eddigi vízgazdálkodási projektek száma meghaladja az 1300-at, összértékük 168 milliárd forint, amivel 32 ezer hektár öntözött területtel bővült a hazai agrárszektor. Emellett több mint 130 vízgazdálkodási közösség közel 10 milliárd forint támogatást kapott.
Jelenleg két új pályázat is nyitva áll:
- Üzemen belüli beruházásokra 49,3 milliárd forintos,
- Kisebb fejlesztésekre 16,5 milliárd forintos kerettel lehet pályázni.
A két korábbi szakaszban 308 kérelem érkezett 91 milliárd forint támogatási igénnyel. A következő benyújtási időszak szeptember 30-án indul.
Hubai Imre aláhúzta: csak a víz körforgásához való alkalmazkodással, a felelős vízhasználat elterjesztésével és a modern mezőgazdasági technológiák alkalmazásával érhető el, hogy a magyar agrárium fenntartható és biztonságos megélhetést biztosítson a következő generációknak is.