Egyszerre kell védekezni a gyomok és a levéltetvek ellen
Gyomirtás, fejtrágyázás, gombaölőszeres kezelés. Fontos munkák zajlanak a termőföldeken, bár a növények fejlettségével egyelőre nincsenek gondok, de a kártevőkkel annál inkább meggyűlik a baja mindenkinek. Erről számoltak be a Talentis Agro Zrt. növényvédelemmel foglalkozó szakemberei. A korábbi országos esőzést követően a termőföldek újra megközelíthetővé váltak és szinte azonnal volt is munkája a gazdálkodóknak, hiszen a gabonáknál a gyomirtás és a rovarvédelem aktuálissá vált.
Kórtanilag még nem látni problémát, de ez sem várat sokat magára. Nagy a gyomok fejlettsége és az egyedsűrűsége, ebben az állapotában a gabonának feltétlenül szükséges a gyomirtás, mert a gyom elveszi a kultúrnövénytől a vizet és a tápanyagot. Hőgye Szabolcs, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Békés Vármegyei Területi Szervezetének alelnöke az országos helyzetről azt nyilatkozta, hogy a repcénél januárban már a szárormányos ellen védekezni kellett, viszont az elmúlt heti 20 fokos hőmérséklet miatt a fénybogár is megjelent, ami egyébként a virágzás kezdetén szokott előjönni, de ehhez képest legalább három héttel korábban bukkant fel. Volt olyan gazdálkodó, aki ezt időben észlelte és elindult a védekezéssel. Ám a gabonáknál is eltérő a helyzet.
-Aki időben elvetette tavaly ősszel a gabonát, az tapasztalhatja a levéltetvek és kabócák károsítását, sőt, a vírusfertőzések tünetei láthatóvá váltak. Ezek egyike a törpülés vírus, amellyel szintén számolni kell. Ez ellen nehéz védekezni, viszont amikor a területre sikerül gépekkel rámenni, akkor ezeknek a terjedését és a többi szívó – rágó kártevőnek a megjelenését meg kell akadályozni. Ehhez kémiai készítményekre és rovarölő szerekre lesz szükség -összegezte a szakember.
A gazdálkodók már jelezték a vetésfehérítő imágó megjelenését
A gyomok esetében a viola veronika és a tyúkhúr elhatalmasodott a gabona állományokban, de ide lehet sorolni az árvacsalánt is, ami egy erősebb fertőzésnél sürgős beavatkozást igényel. Hőgye Szabolcs szerint, ha nem kezelik időben ezeket a területeket a gazdálkodók, akkor a repce esetében a fénybogár 50 százalékos terméskiesést okozhat. Ezért kell vele számolni és foglalkozni.
A gabonáknál a vetésfehérítő imágója általában nem jelent gondot, de a lerakott tojásokból kikelő lárvák lehámozzák a levéllemezt, ami 20-30 százalékos terméskiesést idéz elő. A levéltetű és a kabóca, valamint a törpülésvírus terjedése miatt három évvel ezelőtt volt már egy olyan tavaszunk, amikor teljes gabonatáblákat kellett kitárcsázni, ami 100 százalékos kárt jelentett.
A szakember szerint növényvédő szerekből elegendő áll rendelkezésre és van választási lehetőség, a többi a gazdálkodón múlik, hogy mikor megy ki a földre és mikor kezdi el a védekezést.