Egyelőre túlélte a hazai kukorica a válságot
Magyarország kukorica nagyhatalom volt és az is marad. A csapadékos időjárás kedvez a tavaszi vetésnek és szép haszonban reménykedhetnek a termelők. Tavaly szinte minden a kukoricáról szólt az aszállyal és a növénytermesztéssel összefüggésben, de nem beszélhetünk múlt időben, mert ebben az évben is meghatározó növény marad a mindennapokban.
A legnagyobb kérdés mégis csak az, hogy miként tudjuk megőrizni a pozícióinkat és kitartanak-e a gazdálkodók egy ilyen tavalyi esztendő után, vagy hátat fordítanak neki és más növény után néznek? Daoda Zoltán, a Magyar Kukorica Kör Egyesület elnöke és Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja egybehangzóan azt a következtetést vonta le 2022-ről, hogy noha lecsengett a kukorica körüli hullámverés sorozat, de nem feledték el a gazdák azt, amelyben részük volt. Már az őszi vetés idején érezhető volt a kukorica melletti kitartás, amikor ráadásként megérkezett a bőséges csapadék is. Daoda Zoltán szerint nem jelentős, de észre vehető termésterület csökkenés várható és próbálnak a gazdák az őszi vetések felé fordulni. A kiégett kukorica helyére például repcét vetettek, hogy a nyári, veszélyes időszakot kikerüljék vele. Zimmermann István úgy vélte, hogy az üzemszerűen öntözött kukorica a tavalyi aszályos időszakban mindvégig kimagasló mennyiséget tudott produkálni, így ez azt mutatja, hogy a jövőben – ahol erre lehetőség van – bármilyen más növényt is biztonsággal lehet öntözött körülmények között termeszteni. Figyelembe véve az öntözött területek termését, a hozamokban lényegesen nagyobb eredmények érhetők el, mint az öntözés nélküli földeken.
De ahol erre nincsenek meg a feltételek, ott érdemes gondolkodni rövidebb tenyészidejű kukoricában, amelyet korábban is el lehet vetni. Sokan terveznek ezért úgy, hogy a leginkább kritikus időszakot kikerülnék, vagy pedig az őszi vetésű növényekre alakítják át a vetésforgót. Szintén tavaly ősszel erősödött fel a cirok utáni igény, melyet a szakmai szervezetek is szorgalmaztak, mint alternatív növényt. A cirok a szárazságot jobban tűri, a hozamok hasonlók ugyanazon a területen, de a takarmány szempontjából is helyettesíti a kukoricát. Valószínűleg sokan váltanak majd, de arra nem kell számítani Daoda Zoltán szerint, hogy a Tiszántúlon nem lesz egyáltalán kukoricavetés. Ezt gondolja Zimmermann István is, aki hozzáteszi: ha azokat az esztendőket vesszük alapul, amikor a búza 6 tonna fölötti termést, a kukorica pedig 10 tonnát produkált, akkor öntözéssel ezeket meg lehet duplázni. -Tavaly hektáronként három tonna volt a termés, ami messze elmaradt a szokásos átlagtól. Jó hír viszont, hogy a Lajta-Hanság Zrt. Hársfamajori telepén 2022-ben beüzemelt öntözőrendszernek köszönhetően 16 tonna felett volt a kukorica hektáronkénti eredménye. A nyugati határ mentén a szeptemberi csapadéknak köszönhetően némileg változott a becsült termés, így a korábbi 3 helyett 6 tonnára változott a hektáronkénti mennyiség a csapadéknak köszönhetően.
Mivel minden területet nem lehet öntözni, ezért a Dunántúl nyugati részén sem dőlhetnek hátra a gazdák – mondván, hogy őket nem érintette annyira az aszály, ugyanis ez az aszályos időszak szépen lassan halad más országrészek felé is. A kukorica szempontjából ez azt jelenti, hogy például Vas és Komárom-Esztergom vármegyében is kellett már korábban kényszerből betakarítani kukoricát, ezért bármilyen időjárási körülményre is fel kell készülni. Daoda Zoltán megjegyezte azt is, hogy az öntözéssel egyelőre mindent nem lehet megoldani, mert különböző fizikai feltételeknek kell eleget tenni: a vizet oda kell juttatni, vagy kutat kell fúrni, a megfelelő technológia pedig nem olcsó, de ennél is fontosabb a termőtalaj öntözhetősége.
–Fejleszteni kell a talaj vízfelvevő képességét, ami több éves folyamat azáltal, hogy a szerves anyag tartalmat növelni kell, ami nem engedi az elpárolgást. Homokos területen három-öt év, amire mérhető eredmények születnek, a jobb területeken ez két év. A termőtalajunk a legfontosabb termelőeszköz: tőle függ a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és az emberiség, ezért ezek a fejlesztések és beruházások elengedhetetlenek –hangoztatta a Magyar Kukorica Kör Egyesület elnöke.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció