Egyelőre jó a pezsgő és az aszú alapanyaga
Korábban kezdődik a szüret Tokaj-Hegyalján az elmúlt hónapok meleg időjárása és a komoly csapadékmennyiség miatt. Ez utóbbinak köszönhetően folyamatos érésben vannak a szőlők. Jó hír ugyanakkor, hogy az érés minőségét nem befolyásolta egyik tényező sem, ezért nem kell kényszeréréstől tartani. A Bodrogkeresztúri Dereszla Pincészet Tokaj-hegyaljai ültetvényein – egy normál évjárathoz képest – majdnem három héttel jön előrébb a szüret kezdeti időpontja. Hasonló a helyzet a Dereszla balatoni ültetvényein is.
Kalocsai László birtokigazgató tájékoztatása szerint már augusztus 20-a környékén elindul a pezsgő alapanyag szüretelése a történelmi borvidéken, utána pedig a sárga muskotályt kezdik szedni. Mintegy 7-8 ezer mázsa szőlőt dolgoznak fel, amelyből 2 ezer mázsa a saját termesztési területükről származik, a többi pedig az integrációs rendszeren keresztül történő felvásárlásból. Így végül 2 ezer mázsa pezsgő alapanyag kerül be a pincébe, illetve több, mint ezer mázsa sárga muskotály szüretét tervezik.
-Még korai az időjárásból arra következtetni, hogy az aszúsodás megindult-e, de a számokról már döntöttünk, ugyanis 150 mázsa aszúszemet vásárolnánk fel, ami 60-70 ezer palack aszúbornak felel meg. Reméljük, hogy elindulnak azok a folyamatok, amelyek a jó aszúsodáshoz kellenek –nyilatkozta a birtokigazgató.
Az, hogy a szüret előbb kezdődik, ez nem befolyásolja az érés folyamatát, vagyis a minőségben ennek nem látszanak majd a hátrányai. Teltek a szemek és szépen záródtak a fürtök. A növényegészségügy több helyen felütötte a fejét, azonban a Dereszla területeit sikeresen megvédték a különböző gombabetegségektől.
Pezsgőgyártás Tokajban? Ez már évek óta nem kérdés
A Dereszlában folyamatosan növekszik az értékesített pezsgő mennyisége: idén 20-30 százalékos az emelkedés, ami részben a pezsgő készítésén is múlik. Létezik egy úgynevezett metod tradicional technológia, amelynek értelmében Tokajban még hosszabb palackos érlelési időt ír elő a szabályozás. Ez azt jelenti, hogy nem lehet azonnal forgalomba hozni, ezért – évjárat nélküli pezsgőknél – 15 hónapot ír elő a szabály, az évjáratosnál 24 hónap a bortörvényben előírt 9 hónaphoz képest. Ez mindenképpen egy fontos lépés ahhoz, hogy a pezsgő minősége még jobb legyen.
A rozé pezsgő a sláger a Balatonnál
A Dereszla balatoni pincészetében is készülnek a szüretre a kékfrankossal és az olaszrizlinggel, amelyekből 1000 mázsára számítanak. A pezsgő itt is hódít, ezért külön is vásárolnak pinot noire-t a rozéhoz, de szükség lesz pár száz mázsa nagyságrendben kékfrankosra, merlot-ra és cabernet-re, így összességében 1500 mázsa szőlőt dolgoz fel a balatoni borászat. Kalocsai László büszkén említi azt, hogy elkészült a második évjárata a rozé pezsgőjüknek, ami az első évjárathoz képest más jellegű pezsgő, az első ugyanis egy kísérleti évjárat volt és 100 százalékban kékfrankosból készítették. A 2021-es tétel hamarosan átesik a degorzsáláson és hamarosan piacra kerülhet.
A pezsgőkészítés során, miután leülepedett az üveg nyakához a seprő, a palackot fagyasztó folyadékba mártják, a bor a seprővel együtt a felső négy centiméteren azonnal megfagy. Ezután a rögzítő kupakot eltávolítják, és a jégdugó a ráfagyott seprővel együtt hangos pukkanás kíséretében távozik. Ezt nevezik degorzsálásnak, vagyis seprőtelenítésnek.
A borok értékesítésének volumene megegyezik az előző évekével, viszont örvendetes fejlemény, hogy elmozdult a minőség felé az érdeklődés, ami miatt a nagyobb hozzáadott értékű vörösborok, illetve a csúcsminőségű Carmina értékesítése is jelentősebb.
Pontosan egy éve számoltunk be arról, hogy új és különleges vörösbor gazdagítja ezentúl a balatoni borok választékát, elsősorban azokra gondolva, akik az igazán minőségi borokat keresik és kedvelik. A Dereszla Balaton csúcs cuvée bora a Carmina nevet kapta és ezzel szeretné mind a bort, mind pedig a borászatot a vezető, vörösbort készítő pincészetek közé beemelni. A Carmina a legjobb és legszebb tételek kiválasztásával jött létre, amely egy 2020-as évjáratú merlot, cabernet franc és cabernet sauvignon házasítás.
A Dereszla balatoni sorozata már ismert a borkedvelők körében: három fajtája, a kékfrankos, a merlot és a cabernet franc az úgynevezett középkategóriába tartozik, a csúcskategória pedig egyértelműen a Carmina.