Ebben az évben is érdemes a zöldborsó termesztésére alapozni
Az időjárási viszonyokat tekintve 2024 akár a zöldborsó éve is lehet, de ezt beárnyékolja a csökkenő termésterület és az alacsonyabb felvásárlási árak. A konzervgyárak és hűtőházak raktárjaiban hatalmas készletek halmozódtak fel, ráadásul a tavalyi termeltetési árak – a magas szántóföldi terményárak követése miatt – nagyon megemelkedtek. Tehát nem elég a nagy mennyiségű készlet, ami magas alapanyag árral ragadt bent a raktárakban. A fogyasztás visszaesésére nem a hazai piacokon kell elsősorban a választ keresni, hiszen az itthon előállított késztermék nagyrésze export piacra kerül.
Vannak szerencsére jó példák. Az öntözéssel együtt fejlődik a szántóföldi zöldségtermesztés a Talentis Agro Holding vállalatainál, ezért minden erre alkalmas területet próbálnak bevonni a termesztésbe. Ez nyilván nem mindenhol lehetséges egyelőre, de a mostani közel 8 ezer hektár öntözött szántóföld óriási előrelépés és komoly változást is jelenthet a hazai piacon, ha a nagyobb mennyiségű termésjelenik majd meg azokon. . A szántóföldi növények alternatívája egyértelműen a zöldségtermesztés, hiszen az előbbi betakarítása után másodvetésben lehet termeszteni a földeken borsót, paradicsomot, vagy csemegekukoricát. A feldolgozóipar még nem áll készen arra, hogy a termelők tömegesen áttérjenek a klasszikus növénytermesztésről a szántóföldi zöldségtermesztésre, ezért a feldolgozóipari kapacitásokat is növelni kellene. Makai Szabolcs vezérigazgató ezért úgy véli: „Ez kéz a kézben jár, hiszen ad egy lehetőséget a termelőknek arra, hogy diverzifikálják a portfóliójukat”.
Kevesebb mennyiség, alacsonyabb ár
A bevezetőben említett országos helyzet olyan láncreakciót indított el, amely sok szereplőre kihat. Mivel nagy a készlet, és az egyéb szántóföldi terményárak is drámaian csökkentek, ezért a termeltetés árát is vissza kell szorítani, egyidőben a szükséges terület csökkentésével. Kevesebb mennyiségre van szükség és arra is alacsonyabb áron. Ezzel bizonyos szintig harapófogóba kerültek a szaporító anyag és egyéb inputanyag beszállítók, integrátorok, zöldborsó termelők, de a feldolgozók sem boldogok . Ebben a láncban most mindenki kénytelen lenyelni a békát, csupán fázisból eredő eltolódások vannak.
A mezőgazdasági termelők alapvetően nincsenek könnyű helyzetben. A tavalyi irreálisan magas felvásárlási árak után következett egy drasztikus visszaesés, és sajnos a termelés költségei nem csökkentek ennyire látványos módon. Sőt. Emiatt is egyre többen keresnek alternatívát a búza, kukorica, napraforgó háromszögből való kitörésre.
A zöldborsó ennek egyik alternatívája, mivel magas hozzáadott értékű növény. Ilyen körülmények, és a közel 30-40%-os árcsökkenés mellett még mindig jövedelmező tud lenni, viszont az utóbbi időben jellemző kivárási stratégia miatt mindenki bizakodó volt és lassan őröltek a malmok, vagyis megfontoltabban születtek döntések, későn köttettek a szerződések. A termelők pedig egyre inkább aggódtak, hogy a csökkenő területekbe nem fognak beleférni.
Miért válasszuk a hazai vetőmagot?
Itt kapcsolódik be a kecskeméti Zöldségkutató Intézet a körbe. Zöldborsó nemesítő, vetőmag-előállító és tucatnál is több országban értékesítő cég lévén az ágazatban történelmi léptékű piaci turbulenciák miatt nem tudta a megszokott éves ciklus rutinját követni. Sokkal bizonytalanabb értékesítési számokkal, mennyiségekkel, és ebből kifolyólag átmenő készletekkel kellett kalkulálnia. Ezt erősítette meg Laczkó Róbert vezérigazgató, aki szerint az alaphelyzet sajnos hasonló, mint a többi zöldség feldolgozóipari egységeknél.
„Jelentősek a raktárkészletek és nagyon magasak a termeltetési árak. Mivel minden folyamat csak tolódott és tolódott, ezért mindenki kivárt, így a termeltetési tervet is sokszor át kellett dolgozni” –foglalta össze a vezérigazgató.
A nehézségek ellenére a szakemberek azt vallják, hogy a ZKI Zrt. a Kárpát-medencében nemesített, majd több országban nemestői teszten átesett fajtái még mindig nagy biztonságot jelentenek a zöldborsó alapanyagot előállítóknak, éppúgy, mint a zöldborsó vetőmagot termelni szándékozóknak.
Aszálykerülő növény, de így is öntözni kell
A zöldborsóra a nagyüzemi vonalon is nagy az érdeklődés a konzerv- és a hűtőipar részéről. Érdekes az is, hogy amíg a kukoricát 80%-ban exportáljuk, addig a zöldborsóból ugyanennyi marad belföldön és kisebb része kerül csak kivitelre. Mindezeknek azért van most jelentősége, mert az elmúlt években több vidéki üzlet polcain hiánycikk volt a csemegekukorica. Az évszázados aszály ellenére az volt a szerencse, hogy a zöldségtermő területek 70%-át öntözték. Ez a csemegekukorica és a zöldborsó vonatkozásában – amelyek a hazai zöldségtermés kétharmadát adják – úgy értendő, hogy a csemegekukorica termőterületünk nagyjából 70%-ában öntözött, a zöldborsó valamivel kevesebb arányban, de mivel általában júniusban már betakarítják, így az aszályos időszakok kevésbé szokták érinteni.
Aki viszont nem termeszti, hanem vásárolja, annak jó hír lehet, hogy a zöldborsónál a 2022-es szárazság nem rengette meg a hazai pozíciókat, ezért továbbra is lesz elegendő mirelit zöldborsó.
Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja szintén tapasztalja az országos problémát – amely szerint az árak drasztikusan csökkentek -, de ennek ellenére a holding idén is több, mint 300 hektáron termel zöldborsót és 50 hektáron borsó vetőmagot.
„Nem minden év lesz csapadékkal annyira ellátott, mint a 2023-as, ezért a jelenleg ismert legmodernebb öntözési technológiát és a kollégák magas szintű szaktudását bevonva jó minőségben és megfelelő termésátlagokkal tudjuk a zöldborsót megtermelni – bízva az eredményességében. A borsó kiváló elővetemény és utána általában – az aratási idő függvényében – másodvetésben is termesztjük. A megoldás a víz és az öntözés, amelynek alkalmazásában a holding élen jár Magyarországon” –nyilatkozta Zimmermann István.