Az öntözési beruházások ellensúlyozzák a félsivatagos állapotokat
Lesz-e elegendő műtrágya, időben hozzájutnak a gazdálkodók és utána elkezdődhet a fejtrágyázás? Miután a tavalyi esztendő második felétől folyamatosan emelkedett a nitrogén műtrágyák ára – a megelőző évhez képest ötszörösére – az érintettek leginkább ezeket a kérdéseket fogalmazták meg magukban. A Talentis Agro Zrt. időben megvásárolta a szükséges műtrágyákat, melyek ezután a felhasználókhoz kerültek.
A nitrogén műtrágyák használatát szabályozó rendeletnek megfelelően februárban kezdődött el a gabonák fejtrágyázása: február 18-ig a holding tagvállalatainál 5400 hektáron juttattak ki szilárd nitrogént és 1600 hektáron folyékony nitrogént, Nitrosolt. Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja szerint a hónap végére az összes őszi vetés megkapja az első fejtrágyát. -A kijuttatott nitrogének „működéséhez”, hatásához azonban elengedhetetlen a csapadék, amely a szilárd műtrágyát feloldja, illetve a nitrogén hatóanyagot eljuttatja a gyökérzónába. Sajnos az idei év sem bővelkedik csapadékban. Január elseje óta tagvállalatainknál nem értük el a 30 mm csapadékot. Abban az esetben, ha ez így marad február végéig, akkor a két hónap csapadék összegét előrevetítjük az évre, ami 180 mm. Ekkor félsivatagi éghajlatról beszélhetünk, ami katasztrófa lenne. Természetesen reméljük, hogy nem így lesz, de a téli csapadék ennek ellenére roppant kevés volt -nyilatkozta a szakember.
„Azért, hogy ezt a kevés csapadékot is megőrizzük, megkezdtük a tavasszal vetendő területek vízmegőrzését. A holdingnál eddig 1520 hektáron zártuk le a talajt, minimalizálva ezzel az evaporációt, vagyis az elpárolgást”.
A tavaszi vetésekhez az inputok rendelkezésre állnak, időben megtörtént a megfelelő hibridek, fajták kiválasztása, megvásárlása, ugyanez igaz a növényvédőszerekre is. Az alapanyag ellátás – vetőmag, vegyszer, műtrágya – befolyásolja a tavaszi munkák optimális kezdetét.
A Talentis Agro Zrt. a növénytermesztéséhez kapcsolódóan több beruházást hajtott végre: 2021-ben 1,9 milliárd forintot költött erő- és munkagépek vásárlására. Idén a beruházások hangsúlya – szintén a növénytermesztésnél – a terményraktárakra, a szárítókra és az öntözésre tolódik el. Mivel az energia ára jelentősen megemelkedett, ezért nagyon fontos a jó minőségű termény gazdaságos szárítása és tisztítása. Ezért a holdingnál három új szárító épül.
Zimmermann István a tervekről szólva megjegyezte: „jelentős tárolókapacitás fejlesztést hajtunk végre azért, hogy a terményeinket jó minőségben tudjuk tárolni, illetve az integráció keretében felvásárolt terményeket megfelelő helyen lehessen raktározni és az optimális időben tudjuk azokat értékesíteni. 54.000 tonna új tárolóteret építünk és 48.500 tonna terménytárolót újítunk fel. Az előbb felsorolt beruházások mintegy 7 milliárd forintba kerülnek”.
A növénytermesztéshez kapcsolódó másik jelentős beruházás az öntözés. Ennek első üteme a Lajta-Hanság Zrt-ben folyamatban van, ahol májusban már ezzel a rendszerrel öntöznek. Ezen felül még négy öntözési beruházás várható: kettő a Hidashát Zrt-ben, egy Lajta–Hanság Zrt-ben és egy a Kunhalom Kft-ben. Ez a négy beruházás jövőre készül el. Ezeknek az öntözési beruházási igénye 5 milliárd forint körül van.
A világ éves kukorica termelése 950 millió tonna, ennek egyharmadát az USA adja. Magyarország éves termelése – évjárattól függően – 6,5–9 millió tonna. A kukorica genetikai potenciálja 30 tonna hektáronként. Magyarországon öntözött körülmények között a holding elérte már a 21 tonna/hektár termést, de az országos átlag továbbra is 6-9 tonna között mozog. Egy kg kukorica szárazanyag előállításához 350-600 liter víz szükséges, de vannak adatok, melyek ennél többről írnak. 15 tonna/hektár terméssel számolva – ami 13 tonna/hektár szárazanyagot jelent – 4.550.000 liter víz szükséges, a 600 liter/kilogramm szárazanyag esetén ez a szám 7.800.000 liter. Vagyis 455 mm, illetve 780 mm csapadék a vegetációs időben, áprilistól szeptemberig. Ez nálunk, Magyarországon öntözés nélkül igen ritka. A kukoricaövezetekben – USA, Wisconsin, Iowa, Illinois – az éves csapadék 1.000 mm felett van, a vegetációs időszak hónapjaiban pedig 80-120 mm között.
A grafikon a tavalyi esztendő csapadék mennyiségét mutatja, ez alapján is születtek döntések az öntözési beruházásokról.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció