Az időjáráson múlik a sikeres aratás az egész országban
Az őszi árpa betakarításával a napokban megkezdődött az aratás a Talentis Agro Zrt. termőföldjein is. A szakemberek jó termésre számítanak mind a 22 ezer hektáron, amelyen a repcével, a búzával és a különböző zöldségfélék betakarításával folytatódik a munka. Az elmúlt években előrébb jött az aratás időszaka a Péter Pál napi hagyományos őszi búza kezdéséhez képest, így például a korai őszi árpák aratása már június közepén elindult.
Július 10-e környékére várható az aratás fő időszaka -ezt a jelenlegi időjárásból kiindulva következtetik ki a szakemberek, akik ezért csapadék- és viharmentes aratásban bíznak, valamint abban, hogy ezt követően minél gyorsabban bejutnak a raktárokba az ősszel elvetett kalászosok. Már most látható, hogy a 300 hektáron elvetett zöldborsó termésátlaga 6 tonna körül alakul, a minőségre pedig szintén nem lehet panasz. A felvásárlók és a termeltetők igényeihez igazodva különböző időpontokban más-más fajtákat vetett el a holding, amelynek köszönhetően két-három hétig folyamatosan tart a borsó betakarítás. Szintén jó a minősége az ötezer hektáron termelt őszi árpának, ám az aratás még nem minden tagvállalatnál kezdődött el, de 6 tonna, vagy annál is több hektáronkénti termésátlagra ennél a gabonánál is van remény. A termésátlagokkal tehát egyelőre elégedettek lehetnek a szakemberek, az árakkal azonban kevésbé: a terményárak legalább a felére estek vissza, míg az alapanyagárak a duplájára emelkedtek. Ebben az esetben a hektáronkénti 6 tonna árpánál 240 ezer forintos árbevételre lehet számítani, miközben a veszteség a 150-200 ezer forintot is meghaladja szintén hektáronként. Éppen ezért, ha az árakban érdemi változás nem lesz, akkor nehéz év elé néz a mezőgazdaság, de főleg azok, akik gabonát termelnek.
„A következő évtizedek feladata a nemesítők számára az, hogy világszinten legalább ötven százalékkal növekedjenek a terméseredmények – ez kihívás elé állítja a hazai kutatókat is. Biztató azonban számunkra az, hogy Magyarországon évente 120-130 ezer tonna gabonavetőmagot állítanak elő, ezzel hazánk a 11. helyen áll a világon”.
Az enyhe tél és a csapadékos időjárás egyaránt kedvezett a gombás eredetű kórokozók szaporodásának, de azt még nem tudni, hogy a fuzárium hogyan jelenik meg ezek után. Az már biztos, hogy a kalász furáziumnak is kedvezett az időjárás, mert a virágzás időszakában voltak a nagy esőzések és utána jött a meleg, ami felgyorsította a gomba fertőzését, viszont az ősszel elvégzett kártevők elleni védelem – ahogy ez a holdingban megtörtént – bizonyíthatóan többlet terméssel jár. A termelőknek egyébként az idén a szokásosnál több gondot okoztak a gombabetegségek, különösen a búzában jelentős kártételt okozó sárgarozsda, ami sok év után idén újra megjelent idehaza. Ennek a csírája a téli kiadós csapadéknál kezdődött. Az általunk megkérdezett növényvédelmi szakemberek egybehangzóan azt állítják, hogy az egyik fontos tényező a termésbiztonság, a másik a változó éghajlati kihívásoknak megfelelő és legjobban alkalmazkodó kalászosok nemesítése, s nem utolsó sorban a tavalyi év rámutatott arra is, hogy a kórokozókkal szembeni ellenálló fajtákra van szükség.
A holding tagvállalatainál térségenként változik az aratás kezdete: Békés és Szolnok vármegyében már most jó termésátlagokról érkeztek hírek, míg a Nyugat-Dunántúlon még nem kezdték el az árpa betakarítását. A búza aratása azonban országszerte mindenhol később indul, de egy hosszan tartó kánikula bármikor gyorsíthatja a kezdést.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció