Az apróvadakat is védik a Lajtán az öntözésfejlesztés során
A takarékos öntözési technológia és a vízvisszatartás lehet az egyik megoldás a csapadékhiányos időszak kivédésére. Az öntözéses gazdálkodás támogatására ezen felül a termésbiztonság és a klímaváltozás miatt is szükség van. A Lajta-Hanság Zrt. területén, a Mosoni-Síkon ezeket a fejlesztéseket az apróvad élőhelyek védelmével összhangban végzik a szakemberek.
Európa-szerte elismert az a kutatás, amely három évtizedes múltra tekint vissza a térségben, ahol az élőhely vizsgálatán belül külön is foglalkoznak például a fogoly védelmével. Ehhez a munkához nyújt szakmai támogatást a Mészáros Csoporthoz tartozó Talentis Agro Zrt. keretein belül működő Lajta-Hanság Zrt., amely igyekszik megtalálni az egyensúlyt az intenzív agrárgazdálkodás és az ott élő vadfajok életkörülményei között. Ezeket a kutatási eredményeket a gyakorlatba is átültetik, amely követendő lehet azoknak a vadászati szakembereknek , akik ilyen területen gazdálkodnak országszerte. A LAJTA-Project azért is bizonyított, mert az öntözéses gazdálkodásba vont termőterületek melletti élőhelyeket nem hagyta figyelmen kívül, a fejlesztéseket ennek tükrében vizsgálta. Szakemberek szerint a vadállatok élőhelyének védelménél és kialakításánál nagyon szigorú követelmények vannak: a legtöbb megértést és együttműködő hozzáállást a földművelőtől várják el, de komoly feladata van a vadgazdálkodóknak és a kutatóknak is.
Magyarország 9,3 millió hektárjából 7,7 millió a termőterület és ebből 5,8 millió hektár mezőgazdasági – közte 4,5 millió hektár szántó és több, mint 1 millió hektár gyep, valamint majd 100.000 hektár a halastó és nádas.
Ha számításba vesszük a védett területek idetartozó részeit is, akkor az ország területének mintegy kétharmadát mezei élőhelyek alkotják. Ezeken jellemzően apróvadak élnek. Magyarországon az apróvad vadászatára mindig volt és várhatóan a jövőben is lesz igény, viszont az utóbbi fél évszázadban az apróvad populációk létszáma aggasztó ütemben csökken. Sok kutató vizsgálta, hogy mi okozza ezt, mivel hosszú távon ez a vadászati hasznosítást is veszélyezteti. Egybehangzóan arra jutottak, hogy az élőhelyek megváltozása a felelős. Amennyiben gondoskodni szeretnénk az apróvadakról, akkor élőhelyeket kell a számukra teremteni. Ebben van fontos szerepe a Lajta-Hanság Zrt-nek.
TALENTIS AGRO – kommunikáció
A LAJTA-Project, a Lajta-Mosonszolnok vadgazdálkodási egység, és az öntözött terület helyszínrajza
Jelmagyarázat:
—- Lajta-Mosonszolnok 100 120 kódszámú vadgazdálkodási egysége
Lajta-Hanság Zrt. tervezett öntöző telepe