Aratás 2024: elmaradnak a nagy terméseredmények
A komoly csapadékhiány és a márciusi nagy meleg miatt idén a megszokottnál sokkal korábban kezdődhet az aratás, amelynek időpontját még jó irányba befolyásolhatja a májusi eső. A szakemberek a korai aratás egyértelmű következményére figyelmeztetnek, hogy nem várhatók kimagasló terméseredmények, ugyanis a rövid tenyészidő miatt a növényeknek nem volt ideje a megfelelő fejlődésre. A Talentis Agro Zrt. gyümölcsöseiben szép termés várható, ugyanis nem érte fagykár egyik gyümölcsfajtát sem, ugyanakkor a növénytermesztési ágazat már nem volt ilyen szerencsés helyzetben.
Az a tény, hogy előbbre jár a természet három héttel, nem okoz gondot, a jelenlegi érési fázisban szép kajszi, meggy, szilva, és cseresznyetermés várható. Ezt erősítette meg érdeklődésünkre Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja, aki hangsúlyozta: „Amelyik gyümölcsféleség már elvirágzott, az túl van a nehezén, de a három fagyosszent elvonultáig még nem múlt el a veszély”.
Egyet biztosan kijelenthetnek a szakemberek: a több évtizede gazdálkodók sem tapasztaltak még olyat, hogy több héttel előrébb tart a természet, mint korábban. Ez egyelőre nem okoz gondokat, a termesztők ugyanis alkalmazkodnak az időjárási körülményekhez, bár a kevés csapadék és az esetleges fagykár még jelenthet problémát. A kialakult helyzetből nem következik az, hogy kevesebb gyümölcs terem majd a szezonban és magasabb lesz az ára. Akkor lehetnek gondok, ha hamarabb indul a vegetáció és a virágzás, mert ez esetben több időt töltenek a gyümölcsfák a fagyveszélyes időszakban, ugyanis ha minél hamarabb indult a virágzás, akkor a fagy is gyorsan elbánik a növénnyel.
Ugyanez már nem igaz a növénytermesztésre. A Talentis Agro Zrt. őszi kalászosainak fejlődésén érződik a komoly csapadékhiány, valamint a március közepén mért magas hőmérséklet sem segített, hanem inkább ártott. Zimmermann István szerint az árpa és a búza korai kalászosodása miatt nagy termésekben már nem reménykedhetnek. Hasonló véleményen van Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke is, aki úgy véli: biztos, hogy a csapadékhiány miatt az előzetesen reméltnél kevesebb gabonát takaríthatnak be a gazdálkodók. Sokan most legalább a búzatermés minőségét próbálják menteni, ami a műtrágyák iránt megélénkült keresletből látszik. A tartósan vízhiányos időszak kihirdetése segíthet a termelők egy részének. Az ország kettészakadása is látszott az adatokból, az Alföldön jóval az átlag alatti csapadékmennyiséget mértek.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége április közepén kezdeményezte a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését. Most folynak az egyeztetések, a felek bíznak abban, hogy a Belügyminisztérium hamarosan bejelenti a tartósan vízhiányos időszakot. A tartósan vízhiányos időszak kihirdetése a gyakorlatban azt jelenti, hogy azok is tudnak öntözni, akik nem rendelkeznek érvényes vízjogi engedéllyel. A 2022-es óriási aszályt megelőző tavaszi időszakban már hirdettek hasonló helyzetet és akkor húsz százalékkal növelték az öntözött területek arányát, vagyis húszezer hektáron sikerült érdemi segítséget nyújtani a gazdálkodóknak, akik számára ez a túlélést jelentette. A szabály értelmében felszíni vízből lehet majd öntözni, vízjogi engedély nem szükséges hozzá, de kell egy bejelentés a vízügyi igazgatósághoz és azt követően harminc napig lehet ezzel a lehetőséggel élni.