AgroVIRTUS: Ahol a jövő szakemberei mutatkoznak be
AGROmashEXPO, NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépSHOW, PREGA konferencia, OMÉK. Csak néhány azok közül a rendezvények közül, amelyek meghatározónak számítanak az agrárium területén. Ezekhez kezd felzárkózni az AgroVIRTUS Tehetséggondozó Verseny is, amely egyetemistáknak biztosít lehetőséget a képességeik bemutatására. A 2018-ban agrár esettanulmányi versenyként útjára indított AgroVIRTUS azzal a céllal jött létre, hogy az egyetemi hallgatók elméleti tudását gyakorlatiassá tegye.
Kapcsolatépítés, szakmai továbbképzés, gyakorlati tudásszerzés. Ma már így foglalható össze mindaz, ami az ország egyik legnagyobb agrárversenyén történik. Az AgroVIRTUS-nak legutóbb a keszthelyi Georgikon adott otthont. Az egyetemistáknak szóló szakmai viadal öt fordulón át várta a csapatokat szimulált környezetben, virtuális gazdaságokban, majd a keszthelyi fináléban a csapatok a hazai agrárium elismert szakértőivel, agrárvállalatok vezetőivel készültek akétnapos megmérettetés során a döntőre.
A Talentis Agro és az Agrovirtus együttműködése már években mérhető, hiszen a cégcsoport elkötelezett a tehetséges fiatalok támogatásában. A holding kiemelt stratégiai célként jelölte meg az utánpótlás-nevelést, mert, ahogy más szektorban, az agrárágazatban is szükség van a következő generációk képzésére. Az Agrovirtus rendezvényei pedig éppen ezt a törekvést helyezik előtérbe. A Talentis Agro képviselői több ponton kapcsolódnak mindehhez: részt vesznek a versenysorozat egyes eseményein, zsűriznek, illetve a két partner kiemelt rendezvénye a már lassan hagyománnyá váló tavaszi „LeadersLab Bootcamp”, amelyre még ebben a hónapban lehet jelentkezni.
-A 2-3 napos program résztvevői tehetséges, az agrárium iránt érdeklődő egyetemisták voltak, akik lehetőséget kaptak arra, hogy bemutassák a vezetőképzőn elsajátított készségeiket és féléves fejlődésük eredményeit -nyilatkozta dr. Bauer Orsolya, a Talentis Agro Zrt. kabinetfőnöke, aki hozzátette: „bepillantást nyerhettek a holding három üzletágába, melynek során a baromfi-, a növénytermesztés-, illetve a szarvasmarha-tenyésztés divízió vezetői mentorálták őket, továbbá szakmai – pénzügyi és számviteli – előadásokat is hallgathattak”.
Bár eredetileg az ország agráregyetemei között hirdették meg 2018-ban a versenyt, de a jövőben nem csak ezekről a helyekről lehet jelentkezni. Az agráriumtól ma már elválaszthatatlanok a pénzügyi ismeretek, ezért ezek elsajátítása nélkülözhetetlen a sikeres működéshez. A szervezők örömmel fogadták azt, hogy több csapat jelentkezett más egyetemekről, például a Corvinusról. Ahogy mondták, ezek a hallgatók akár jobb pozícióból is indulhatnak a megmérettetésen a közgazdasági ismereteiknek köszönhetően.
A növényorvosnak készülő Pataki Laura, a keszthelyi MATE Georgikon Campushallgatója is tagja volt az AgroVIRTUS Növényhódítók Csapatának. A verseny végén arról beszélt, hogy a tapasztalt szakemberektől olyan tanácsokat kaptak, melyeket egy egész életre megfogadnak. A döntőre egy olyan gazdaság adataiból kellett kiindulniuk, amely növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglalkozik, és ennek a vállalatnak kellett egy válságálló tervet készíteni, amely magába foglalta a válsághelyzetből való kiutat és a megoldást.
A fődíj 1 millió forint volt, de a támogató partnerek különdíjakat is felajánlottak, így például üzemlátogatásokat, vezetői vacsorákon való részvételt vagy közös megjelenést a különböző agráreseményeken. A legutóbbi AgroVIRTUS első helyezettje az IdeGÖSSERoppanás Csapata volt, amely az előző években is a legjobb öt jelölt között szerepelt. Gregosits Martin, a csapat egyik tagja szerint nem volt könnyű dolguk, mert egy olyan gazdaságot kellett „felépíteniük”, amely már alkalmazza a precíziós gazdálkodást, de a továbblépést nekik kellett meghatározni – különös tekintettel a talaj védelmére. A szakmai prezentációba végül sok olyan információ került bele, amit a gazdaság fiatal tulajdonosa osztott meg a csapattal, így ők is tanultak a jövőre nézve több új hasznos módszert.