Agrárpiaci szakértő: a gabonapiacon elfogytak a vevők
Áll és pang a piac. Így jellemezte a mögöttünk hagyott heteket Kulik Zoltán agrárpiaci szakértő, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója. Ez a harmadik olyan hét, amikor a párizsi árutőzsde folyamatos esésben van, ami azt jelenti, hogy gabonától és terménytől függően minden héten 5-8 euróval csökken a tonnánkénti ár. Egy hónappal ezelőtt az árpa, a búza és a kukorica ára is extrém magasan volt a 90 forinttal.
Drágább lesz a termelés, több műtrágyát kell kijuttatni. Ezt már Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja tette hozzá azzal összefüggésben, hogy már több hónapja nem volt érdemi csapadék. Hozzátette: sok múlik azon, hogy milyen lesz a tavaszi időjárás, mert ha akkor is velünk marad a szárazság, akkor nincs miért bizakodni. A holding nyugati cégeinél novembertől januárig 24 milliméter csapadék hullott le, ami szinte mérhetetlen mennyiség, sőt majdnem sivatagi éghajlatról beszélhetünk. A déli országrészben ugyancsak ez alatt a három hónap alatt valamivel több csapadék esett.
Kulik Zoltán szerint az árpára azért érdemes kitérni, mert hiány volt belőle a piacon, de az átmenő készlet is elhanyagolható. Az elvetett hektár nagyságrend is azt mutatja, hogy az új árpánál is 1,4 millió tonnánál nagyobb mennyiség nem várható, de ennek ellenére az árpa ára 80-82 forint körül alakul. Aki 90 forintért nem adta el, az kivárt és jól is teszi, mert kevés az árpa mennyisége.
-A takarmánybúzánál is 4-5 forintos a csökkenés, átlagosan 84 forintos árak vannak, míg a kukorica beágyazódott a 84 forinttal. Az olajos magvak áresése nagyobb, mint a gabonáké, vagyis a 20 forintot is meghaladja. A régi napraforgó 220 forinton cserél gazdát, az új kötések 150 forint körül vannak. Nem a napraforgónak kedvez tehát az időszak, mert az olajos magvaknál folyamatos áresés tapasztalható –összegezte Kulik Zoltán.
A téli aszály következményei
Az elmúlt három évben folyamatosan jelen van a gazdálkodók életében az aszály. Hiába esett a héten valamennyi csapadék, de alapvetően kétségbeejtő a helyzet, hiszen még a tapasztalt gazdálkodók sem emlékeznek olyan időszakra, amikor februárban és március elején tűzgyújtási tilalmat rendeltek el. Az elmúlt 30 év csapadékátlagát összehasonlítva ez a negyedik olyan hónap november óta, amikor minden hónapban 30-50 milliméterrel elmaradt a csapadék mennyisége. Így a negyedik hónapja havonta ennyivel kevesebb csapadék esik le, mint az elmúlt 30 év átlagát nézve. A Duna vízállásában is példátlan az az állapot, hogy márciusban ilyen alacsony a vízszint, ráadásul a Duna vízgyűjtőjében sem esett csapadék.
Hiányzik a bemosó csapadék
A termőföldeken a talajnedvesség a felső 20 centis talajrétegekben sem haladja meg a 70 százalékos telítettséget. Ezért nevezhető kétségbeejtőnek az aszályhelyzet a Vitafort Zrt. vezérigazgatója szerint. Mint mondja: ha a felszín alatti vízkészleteket nézzük, annyira alacsony a szintje, hogy 50-250 centiméterrel alatta van a talajvíztükör a sokéves átlaghoz képest. Az előrejelzések sem mutatnak biztató képet, 10-40 millimétert mondanak erre a hónapra.
-Az őszi vetéseket nézve az árpánál és a búzánál országosan jó, közepes termésnek nézünk elébe. Tavaly az árpánál aránylag magas volt a termésátlag – 5,7 tonna hektáronként -, de a búza is hasonlóan teljesített. Most nem jó képet mutatnak az őszi vetések –tette hozzá a szakember.
Jól időzített őszi vetésnél volt remény
A Viharsarokban vannak olyan helyek, ahol az árpa és a búza nem mutat még rossz képet – pedig ez a része volt az országnak legjobban kitéve az aszálynak, most viszont olyan helyeken van nagy probléma, mint a Kisalföld, ahol régóta nem esett eső. Nem csak a csapadék, hanem a talajművelés is fontos, hogy minél kevesebb eróziót érjünk el, így azzal a nagyon kevés csapadékkal a talaj vízmegtartó képességét őrizzük meg.
Úgy megyünk neki a vetési szezonnak, hogy nagyon alacsony a talaj nedvességtartalma. Sok függ ezért a vetéskor a talaj hőmérsékletétől. A következő napokban nagyon fontos lesz, hogy 10 millimétert eléri-e, vagy 30-40 milliméter lesz a havi csapadékmennyiség. Ha csúszik emiatt a vetés, annak is lehetnek következményei.