A piaci nehézségek ellenére is növelte a tejtermelést a Talentis Agro
A mezőgazdaságban a műtrágya árának emelkedése jelentős költségnövekedést okoz, ami már túlmutat a szántóföldi és a kertészeti növénytermesztésen, a költségnövekedés az állattenyésztésbe, élelmiszeriparba is áttevődött. Komoly az esélye annak, hogy az elkövetkező hónapokban világszerte hiány lép fel a műtrágya piacán, ahol már jelenleg is rekord magas árak uralkodnak. Az ok elsősorban a legfontosabb alapanyag, a földgáz árának kiugró emelkedésében és az emiatt csökkentett termelési döntésekben keresendő.
Agrárpiaci szakértők szerint tartósan velünk maradnak a magas alapanyagárak. Ezt erősítette meg Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója, Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. első embere és Zászlós Tibor a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke. A kőolaj és a gáz árának változása olyan termékeket is érint, mint például a műtrágya, ehhez pedig a megfelelő foszfor háttér nagyon fontos az állati takarmányozásban, ezért a monokalcium foszfát az egyik legfontosabb foszfor forrás. 2022 első negyedében előfordulhat, hogy nem lehet majd beszerezni.
Nehéz előre tervezni, amikor mennyiségi korlátok vannak, mégis előre kell menekülni. Erről beszélt Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója. A legnagyobb szarvasmarha állománnyal rendelkező hazai cégcsoport az ismert körülmények ellenére tovább növelte a tejtermelését. -Két út áll előttünk: vagy csökkentjük, vagy növeljük a tejhozamot, mi az utóbbit választottuk, hiszen egy visszafogott takarmányozással ugyanúgy ott marad az állatállomány – az általános költségeivel együtt -, emiatt nagyobb veszélybe sodorjuk a gazdálkodásunkat. A tej idén nem sikerágazat, de még mindig gazdaságosabb befektetés a takarmányozása miatt, ami nem mondható el a sertésre vagy a baromfira. A tojástermelést is érintik az áringadozások, hiszen a takarmánygyártók az aktuális piaci mozgásokat követik és nem szeretnék elkötelezni magukat hosszú távú szerződésekkel. Ezért többe kerül az előállítása, mint az értékesítése. Az év végi fogyasztás növekedés reményeink szerint a veszteségeket csökkentheti -összegezte a cégcsoport vezetője.
A tej literenkénti előállítási költsége az elmúlt nyolc hónapban 35 forinttal nőtt, országosan 110 forint az átvételi ára, de 140 forintnál is csak azt mondhatnák a gazdálkodók, hogy legalább nem termelnek veszteséget. Kulik Zoltán szerint a veszteség nem kicsi, ilyen nehézséget az állattenyésztők nem nagyon éltek még át, mint napjainkban. Ezt némileg lehet csökkenteni, de továbbra is az előállítási költségek alatt termelnek az állattenyésztők. A tejben ráadásul megjelent az aflatoxin, amelyet meg kell kötni, különben a tejipar nem veszi át a friss tejet. Ebben a helyzetben a brüsszeli bürokráciának is sokkal körültekintőbbnek kellene lennie például a szerkivonások kérdésében. Erre hívta fel a figyelmet Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke, aki szerint
„a magyar gazda régóta zöld gazda, tehát környezettudatosan végzi a munkáját. Brüsszelben mégis a fűnyíróelv érvényesül a szerkivonások kérdésében”
A bürokraták szerint ugyanolyan százalékban kellene visszavenni a kijuttatást ott is, ahol sokkal kevesebbet használnak belőlük, mint például Magyarországon. – Nincs alternatív megoldásuk, holott nyilvánvalóan többet kellett védekezni a toxinok terjedése miatt. A kamara álláspontja az, hogy a növényt is ugyanúgy kell gyógyszerezni, mint az állatokat, tehát minden élő szervezetet meg kell védeni azért, hogy egészséges alapanyagokat kapjunk -nyilatkozta Zászlós Tibor.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció