A hazai nemesítésű fajták jobb termést hoznak
A hónap második felében kezdődött betakarítás az előzetes várakozások alapján jó előjelekkel indult, a termések állapota az időszaknak megfelelően szintén rendben van. Bőven jutott csapadék a földekre, amelynek köszönhetően a szemek szépen megteltek, a gabonaállomány pedig összességében is egészségesnek mondható. A csapadékos, fülledt, meleg időjárás viszont felerősítette a különböző kórokozók, köztük a gombafertőzések elterjedését, felszaporodását.
A Talentis Agro Zrt. növényvédelmi szakemberi egybehangzóan azt állítják, hogy aki időben védekezett a fertőzések ellen, az egészséges állományra számíthat, aki viszont ezt elhalasztotta – különböző gazdasági okokra hivatkozva -, ott aggodalommal tekinthet a következő időszakra, mert ezek a gombák toxinokat termelnek. A fuzárium még felütheti a fejét a kalász telítődésekor és emiatt – nem elég, hogy alacsonyak a felvásárlási árak – még a minőség romlása okán is kockázatosabb lesz a termények értékesítése.
A csapadék bizonyos ideig áldás – főleg májusban, de júniusban az aratás kezdete előtti hetekben akár átok is lehet amiatt, hogy nehezen megközelíthetők a termőterületek, ráadásul a gabona minőségét is befolyásolhatja rossz irányba. Ilyenkor az a cél, hogy minél előbb kerüljön be az érett gabona a raktárakba, hogy hosszabb távon lehessen tárolni, majd elhelyezni az élelmiszerláncba. A gomba kórokozóknak ez a csapadékos időszak ideális állapot, mert megtelepednek a növényen és elszaporodnak és termelik a toxinokat. Ha ezek a méreganyagok bekerülnek az élelmezésbe, akkor komoly károkat okoznak.
Idehaza a nemesítőházak nem csak a klímához minél jobban illeszkedő fajtákat próbálnak nemesíteni, hanem ezeknek a kórokozóknak ellenálló búzákat, árpákat és különböző kalászos növényeket igyekeznek előállítani. Ezekben a nemesítési gyakorlatokban nagyon fontos, hogy ne csak a hagyományos eljárások jelenjenek meg, hanem az új technológiák is. Idén egyre nagyobb igény mutatkozik az őszi kalászosok iránt, hiszen a klímaváltozás miatt sokkal jobban bírják azokat az időszakokat, amikor a növények kiszolgáltatottak. A tavalyi aszály arra ösztönözte a termelőket, hogy bátran válasszanak magyar nemesítésű őszi kalászos fajtákat, amelynek az eredménye pozitív lesz.
Eközben a szakemberek folyamatosan figyelik a változásokat is, amelynek köszönhetően az utóbbi években jelentősen sikerült növelni a hazai fajták részarányát.
Ide kapcsolódik az a hír is, hogy növénytermesztőknek tartott szakmai napot az Agrártudományi Kutatóközpont Martonvásáron, ahol a szakmai előadások mellett kisparcellás fajtabemutatókon vehettek részt az érdeklődők. A rendezvény középpontjában a Martonvásáron nemesített fajták voltak. Mint elhangzott: az enyhe tél és a csapadékos időjárás kedvezett a gombás eredetű kórokozók szaporodásának, de azt még nem tudni, hogy a fuzárium hogyan jelenik meg ezek után. Az már biztos, hogy a kalász furáziumnak kedvezett az időjárás, mert a virágzás időszakában voltak az esők és utána jött a meleg, ami felgyorsította a gomba fertőzését. A tavaly őszi vetések szemlézésére a június a legmegfelelőbb időszak.
A kisparcellás bemutatókon az érdeklődők megtekinthették a már jól bevált, hagyományos fajtákat, valamint szakértők segítségével az új fajtajelölteket és nemesítési eredményeket is megismerhették. Ezeken a demonstrációs kísérleteken elvetették a piacon kapható fajtákat, vagy olyanokat is, amelyek egy-két év múlva kaphatók csak. Az összes, Martonvásáron nemesített fajtából bemutatták a legnépszerűbbeket, köztük a búzát, durumbúzát, árpát, tritikálét, zabot, pelyvás gabonát.
Sándorfy András, a Marton Genetics Cégcsoport vezetője azt hangoztatta, hogy a kalászosok nemesítése nagy múltra tekint vissza: Martonvásáron évről-évre új fajtajelölteket mutatnak be a kutatók, a nemesítési célok pedig sokat változtak az elmúlt évtizedben. Az egyik fontos tényező a termésbiztonság Sándorfy András szerint, a másik a változó éghajlati kihívásoknak megfelelő és legjobban alkalmazkodó kalászosok nemesítése, s nem utolsó sorban a tavalyi év rámutatott a kórokozókkal szembeni ellenállóságra.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció