A belföldi turizmus fellendítette a pálinka piacát is
Leveseket, mártásokat, desszerteket is ízesíthetünk vele. A pálinka nem csak kísérőként, hanem akár egy menüsor bármelyik fogásában is használható. A kereslet növelése érdekében számos főzde a párlatkészítés mellett vendéglátással is foglalkozik: a legtöbben kóstolókat, vacsorákat szerveznek. Az egyre népszerűbb pálinkavacsorákon az ételek mellé nem csak borokat, hanem pálinkákat kínálnak a vendégeknek.
A pálinka az elsők között került be egy évtizeddel ezelőtt a hungarikumok gyűjteményébe. Minősége a szigorú törvényi szabályozás és a főzdék munkájának eredményeként nagyon sokat javult az elmúlt tíz évben. Ma már a világ legnemesebb italai között van a helye. Ahogy azt a Pálinka Nemzeti Tanács elnöke tömören megfogalmazta: a legjobb aromákat gyümölcscefréből kinyerni? Erre csak mi vagyunk igazán képesek.
A Talentis Agro Zrt. Nagygombosi főzdéje azon szerencsés üzemek közé tartozik, amelyik saját maga termeli meg az alapanyagot és több csatornán keresztül értékesíti a pálinkát a különböző éttermeknek és szállodáknak. Bár az utóbbi évek nehézségei Nagygomboson is érződnek, abban bíznak a szakemberek, hogy a kereslet stagnálása megáll és jövőre újra több pálinkát értékesítenek majd. Idén is népszerű a cseresznye, a meggy, a szilva és a kajszibarack pálinkájuk, amelyek hamarosan a nagyobb üzletek polcain és a kereskedelmi láncok kínálatában is megtalálhatók lesznek.
„A pálinkát hagyományosan elsősorban italként fogyasztjuk, pedig számos módja lehet a felhasználásának: fűszerként, vagy étel alapanyagként is megállja a helyét. A Pálinka Nemzeti Tanács e nemzeti ital sokoldalúságára kívánja felhívni a fogyasztók figyelmét, például a Pálinka Éjszakája kezdeményezéssel”.
2019-ben hagyományteremtő szándékkal rendezték meg ezt az eseményt, ami a pálinka és a gasztronómia találkozása volt. Olyan menüt kínáltak a vendégeknek, amelynek minden fogásában szerepelt a pálinka. Mihályi László elnök azt szeretné elérni hosszabb távon, hogy a Márton naphoz hasonlóan, amikor mindenki libát fogyaszt az éttermekben és újbort kap hozzá, a Pálinka Éjszakáján minél több étteremben lehessen ilyen menüsorral találkozni.
-2019 után a vírus és az energiaválság miatt ez a folyamat megszakadt, de hamarosan újra felelevenítjük ezt a szokást. Eredetileg a pálinkafőzők védőszentjének napján, december 6.-án rendeztük meg az eseményt. A vendéglátóhelyek számára azonban az év vége nagyon forgalmas időszak, így a rendezvény átkerült nyárra, amikor nagyobb figyelmet kaphat. A főzdék azt is megmutathatják, hogy a pálinkának a hűsítő nyári koktélokban fontos szerepe van. A gasztronómiába is próbáljuk ezért becsempészni, de tudjuk jól, hogy nem ettől lendül majd fel a pálinkafogyasztás. De ez is egy olyan lehetőség, ami az éttermek számára adott -hangoztatta Mihályi László.
Az elmúlt években elsősorban a vírus és a turizmus leállása miatt jelentősen visszaesett a főzdék forgalma, pedig egy olyan termékről van szó, amely szorosan kapcsolódik a vendéglátáshoz, az idegenforgalomhoz, miközben ez a szektor lett a legnagyobb áldozata a vírus két évének. Ennek az lett a következménye, hogy szinte alig árusítottak ebben az időszakban pálinkát. Ebből a helyzetből kellett elrugaszkodni a szektornak. Szerencsére a belföldi turizmus gyorsan visszakerült a vírus előtti szintre, így a turizmus újjáéledésével a pálinka piaca is bővülni kezdett, bár a 2017-es szintet még nem érte el a Pálinka Nemzeti Tanács szerint.