Szinte minden gyümölcsért elfogadható árat kínáltak a felvásárlók
Országszerte befejeződött az alma betakarítása és ezzel egy időben kezdődik az idei gyümölcsszezon értékelése is. A szakemberek azt mondják, hogy a tavaszi hideghullám nem volt olyan erős, ami komoly terméskiesést okozhatott volna. Az ipari alma felvásárlási ára rendkívül magas az elmúlt öt év átlagához képest, de a meggynél is magasabbak voltak az árak, ezért piaci szempontból jó évet zártak a termelők, viszont biológiai oldalról már komoly problémák vannak, hiszen a korai tavasz és a nagy meleg felgyorsította az érési folyamatokat.
A Talentis Agro Zrt. jelenleg csak külföldön foglalkozik almatermesztéssel, de a tapasztalatok ugyanazok voltak, mint idehaza. A másfél hónapos forróságot még öntözéssel sem lehetett ellensúlyozni, az alma már a fán megpuhult és idő előtt lehullott, ezért lé almaként lehetett csak értékesíteni, amiért elfogadható árat kínáltak a felvásárlók. Az összes időjárási viszontagsággal együtt elfogadható esztendőt zárt a holding a gyümölcsértékesítés terén. Mind a négy csonthéjas gyümölcs – szilva, meggy, cseresznye, kajszi – a szőlővel kiegészülve jó minőségű termést produkált.
A Jonagold fajta érése már augusztusban elkezdődött, de közben nem alakult ki a jellegzetes színe. Volt olyan termelő, aki azt mondta, hogy az érés végére annyira megpuhult az alma, hogy egyáltalán semmi nem emlékeztette már a Jonagold hagyományos keménységére. A szakmai szervezetek összesítése szerint a következő almaszezonig bőségesen rendelkezésre állnak azok a hűtőtárolók, amelyekből folyamatosan lehet az almát kiszállítani a fogyasztóknak. Ez annak is köszönhető, hogy az elmúlt másfél évtizedben megfelelő pályázati lehetőségek voltak a hűtőházak korszerűsítésére, most pedig újabb pályázatokat írnak ki a hűtőtárolók felújítására és építésére. Az ország almatermelésének mintegy felét Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye adja, de jelentős termesztőkörzetek találhatók még az észak-keleti térségben, illetve Pest, Bács-Kiskun, Somogy és Zala vármegyében is. Az almatermés kétharmadát ipari célokra használják, egyharmada étkezési almaként kerül felhasználásra.
Takács Ferenc, a FruitVeb Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke szerint jó hír, hogy Európához képest megúsztuk a tavaszi fagyokat, szinte minden gyümölcsből jó termés volt, majd júliusban kezdődött a rendkívüli meleg, ami nagyon negatívan hatott az összes gyümölcsre, főleg azért, mert 20 nappal korábban indult a virágzás és sokkal gyorsabb volt a kitavaszosodás, ezért minden egyes gyümölcsfajta több mint három héttel előbb érett meg.
Ez nagyon meglepte a piacot és sok alkalmazkodás kellett egy meggyszezonban a feldolgozóiparnak, hogy ezt a koraiságot és gyors érést követni tudja. Ugyanez igaz az almára is, amelynél már július végén megkezdődött a szüret – foglalta össze Takács Ferenc.
Szinte minden gyümölcsnél – a környező országokban pusztító tavaszi fagy miatt – kevesebb lett a termés, míg nálunk elfogadható volt, ezért nem csak Magyarországon, hanem Európában is keresleti piac alakult ki, ami miatt magasabb árakkal tervezhetnek a gazdák, mint egy átlagos évben. Takács Ferenc szerint most a növényvédelmi teendőkön van a sor, hiszen tápanyaggal kell feltölteni a fákat, majd következhet a sorok gyommentesítése, kaszálása és jöhet a metszés.