Minőségi takarmánnyal garantálható a jövő évi gazdálkodás
A gyenge kukoricatermés ellenére is elegendő a takarmány háttér az ország legnagyobb tejelő szarvasmarha állományával rendelkező Talentis Agro Zrt. telephelyein. Mindezt annak ellenére sikerült előteremteni 2023-ra, hogy a korábbi évekhez képest idén nem hagyományos üzleti évet zárt a holding, így többek között kevés kukorica termett és a minősége is eltért a megszokottól. A takarmányforgalmazók egy része is kezd elpártolni a kukoricától és helyette a búzát részesíti előnyben, mer az ára hasonló a kukoricáéhoz, viszont magasabb a tápértéke, sőt több mellékterméket lehet belőle előállítani.
Nem csak az állati kukoricatakarmány visszaesése várható, hanem a nagyobb izocukor feldolgozó gyárak is megérzik már a vásárlói fogyasztás csökkenését, ugyanis kevesebb cukros üdítő fogy a korábbi évekhez képest, mivel azok megdrágultak. A három nagyüzem évente hárommillió tonna alapanyagot dolgozott fel, amely jövőre jelentősen visszaesik majd, tehát amikor az a kérdés, hogy lesz-e elég kukorica, akkor a válasz egyértelműen igen, de már óvatosabban terveznek vele mind a gazdálkodók, mind pedig a feldolgozók. Ezt erősítette meg Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója, aki szerint a 8600 szarvasmarha ellátása ugyan biztosított, de a tömegtakarmány előállítás költségei jövőre sokkal magasabbak lesznek a kevesebb termés miatt. A beruházások tervezését is megnehezítik az idei év nehézségei, tehát úgynevezett stressz faktorokkal számol a holding, vagyis az építési költségek emelkedésével és a kivitelezések csúszásával. -Naponta változik a gáz és az áram ára és nem gondoltuk volna, hogy augusztusban drágábban férünk hozzá ahhoz a gázhoz, amelynek az ára a tél beköszöntével fele annyiba kerül. Ennek ellenére a stratégiai terven nem változtattunk. A beruházásoknál például az energiahatékonyságot helyeztük előtérbe: minden állattartó telepen, üzemben és irodaépületben végrehajtjuk a korszerűsítést, amely a jelenlegi árak mellett sokkal gyorsabban megtérül. Elhalasztunk, vagy későbbre teszünk viszont olyan beruházásokat, amelyeket alacsony kamatkörnyezetben már elindítottunk volna. Egy állattartó telepnél a 16 százalékos kamattal számolva a tíz éves megtérülés a duplájára emelkedne, mivel a nagyüzemi szektornak nem jár a kedvezményes kamat. Számításaink szerint egy húsz éves megtérülés végén a most újnak számító technológia elavulna. Az eredeti stratégiai céljainkat tehát nem töröljük, hanem megpróbáljuk úgy végezni hatékonyabban a munkákat, hogy egyelőre az építkezéseket későbbre tesszük -összegezte a vezérigazgató.
A cégcsoport három telephelyen foglalkozik tojótyúk tartással: Balatonkenesén, Székesfehérváron és Békéscsabán. A közel háromszázezres állomány naponta nyolcvan millió tojást képes termelni. A tojáspiac viszont nagyon kiszámíthatatlan és a legbizonytalanabb az állattenyésztési ágazatok közül, tavaly például az első nyolc hónapban a tojás drágulásával párhuzamosan a költségek is emelkedtek, ami tízmilliós nagyságrendű veszteséget is okozott jó néhány termelőnek. Ők a mai napig a túlélésért küzdenek, mivel csak kevesen rendelkeznek növénytermesztési háttérrel, ami pótolhatná az állattartásból adódó veszteségeket. Ezért egy tehenészeti- vagy sertéstelep sokkal jobb helyzetben van. Nincsenek könnyű helyzetben az ágazat szereplői, ezért minden azon múlik, hogy a tojótelepek mekkora tartalékot halmoztak fel, vagy mekkora adósságot görgetnek maguk előtt és kibírják-e az előttük álló nehéz hónapokat. A legrosszabb forgatókönyv Makai Szabolcs szerint az, ha nem telepítik újra az állományokat, ami ellátási problémához vezethet. Ebben az esetben egy teljes életciklus esik ki és nem lehet egyik pillanatról a másikra mindent visszarendezni. A sok rossz hír között örvendetesnek számít, hogy nagy a kereslet a hazai tojásra, a rögzített árnak köszönhetően még a fogyasztás is emelkedett. Noha az üzletláncok veszteséget szenvednek el az ársapka miatt, de továbbra is törekednek a magyar tojás árusítására, amelyet külföldivel is kell pótolni, mert sok helyen elfogyott a hazai.
A tojástermeléssel ellentétben a tejpiac jelenleg sokkal kiszámíthatóbb, mert folyamatos növekszik a hazai fogyasztás részben a nyugat-európai állománycsökkenés miatt, ezért van mit keresni ezeken a piacokon. A magas energiaárak miatt viszont a tejpor előállításának mértéke megtorpanhat, pedig korábban ez vezette le a tejfelesleget a nehezebb időszakokban és el lehetett adni még az ázsiai országokban is. Elemzők szerint a jövő év első felének növekedése után csökkennek majd a felvásárlási árak. A holding számára büszkeség, hogy a rendszeresen tejet fogyasztó hazai vásárlók hetente egy alkalommal, legalább egy bögre tejet a Talentis Agro Zrt. szarvasmarháinak köszönhetnek. A 8600 tehén 10 telepen majdnem 100 millió liter tejet ad egyetlen év leforgása alatt, ami olyan óriási mennyiség, hogy így minden magyar háztartásban megtalálható a holding egyik legsikeresebb ágazatának terméke: a minőségi magyar tej. Augusztus végén számoltunk be arról, hogy 63 millió liter tejet termeltek addig a haszonállatok, és ez mindenképpen jó eredménynek számít. Annak is köszönhető mindez, hogy a tej átvételi ára emelkedett, viszont a termelési költségek is növekedtek, ami a korábbi évekhez képest nagyobb költségráfordítást vont maga után. Ahhoz, hogy ezt az állatlétszámot megfelelő mennyiségű és minőségű takarmánnyal ellássák a szakemberek, annak a hátterét 7500 hektár teremti meg. Ennek az egyik felében silókukoricát termesztenek, míg a többi hektáron lucernát, tritikálét és rozst. Éves szinten mintegy 100 ezer tonna tömegtakarmány készül a szarvasmarháknak, viszont az idei esztendőben ez csak jelentős megpróbáltatásokkal volt megoldható.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció