Minőségi megújulás elé néznek a Talentis Agro Zrt. tojástelepei
Az elmúlt két év alatt tíz százalékkal nőtt a tojás ára, ez leginkább a megemelkedett takarmányárakra vezethető vissza. Az év utolsó hónapjában már 442 forintba került tíz darab tojás a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján. A hazai termelés tavaly rekordmértékű volt, azonban a világpiaci folyamatok nem kedveztek a takarmánynak, ezért emelkedtek az árak.
Bár Magyarországon kimagasló mennyiséget takarítottak be – emiatt a termelők árcsökkenésre számítottak –, de más kontinensen nem volt ilyen jó a kukoricatermés, így az ott lecsökkent kínálat miatt ugrott nagyot a kereslet és kilőttek a világpiaci árak. A folyamatosan változó tojáspiaci helyzet ellenére a Mészáros Csoporthoz tartozó Talentis Agro Zrt. új tojástermelő telepek vásárlásáról döntött, így kettő olyannal bővült a holding portfóliója 2020-ban, ahol mély almos technológiával dolgoznak. Makai Szabolcs vezérigazgató beszámolt arról is, hogy azóta már tovább bővült a telepek száma és mindegyikben szeretnék megcélozni a minél hatékonyabb kihasználtsági szintet.
A tojástermelést a holding – a szarvasmarha tenyésztéshez és a szántóföldi növénytermesztéshez hasonlóan – stratégiai ágazattá nyilvánította.
-Kimondottan jó évet zártunk annak ellenére, hogy az egyik telephelyünkön tavaly felütötte fejét a szalmonellafertőzés. Az Aranykorona Zrt-nél azonnal megfékeztük a terjedést és új jérceállományt vásároltunk, így hamarosan újra megkezdődhetett a termelés. Indultunk az állattartó telepek korszerűsítésére /ÁTK/ kiírt pályázaton is: ezzel szeretnénk korszerűsíteni a ketreceket és az új beruházásokkal növelnénk a hatékonyságát a székesfehérvári és balatonkenesei telepnek is. Azok után, hogy jóváhagyták, vagy befogadták a pályázatot, azonnal megkezdjük az építkezéseket -nyilatkozta Makai Szabolcs.
A holdinghoz tartozó telepeken a napi mennyiség 192 ezer tojás, ez éves átlagban 70 millió tojást jelent. Az úgynevezett központi válogató Székesfehérváron található, onnan szállítják ki a kiváló minőségű tojást a multiknak, a tésztagyáraknak, valamint a kiskereskedőknek.
A holding egyébként készen vásárolja a takarmányt. Ezek a költségek teszik ki a teljes kiadások nyolcvan százalékát a tojástermelés során. Csak egy példa: a kukorica kilogrammja 70 forint, de tavaly csak 40 forint volt, tehát jelentős az áremelkedés. Tovább nehezíti a gazdálkodók életét a Bács-Kiskun megyében kitört baromfi influenzajárvány, ahol emiatt nagyobb telepeket kellett bezárni. Mindez átmeneti tojáshiányt okozott a piacon, de a vezérigazgató reméli, hogy nem külföldről pótolja az ország a kieső mennyiséget. -További két-három hét bizonytalanság várható a piacon, de aki időben szerződést kötött, annak nincs oka az aggodalomra. Mindannyian ezért az aratásban bízunk, mert a takarmányozási költségek onnantól kezdve biztosan csökkennek -hangoztatta a vezérigazgató.
TALENTIS AGRO kommunikáció