Ezért érdemes kitartani a paradicsom termesztése mellett
Nemrégiben Hungarikummá nyilvánították az Aranyfácán sűrített paradicsomot. Ezt a terméket az egész országban ismerik, ami nem véletlen, hiszen lassan 90 éves múltra tekint vissza: a hatvani konzervgyár egészen pontosan 1934. augusztus1-én kezdte meg a munkát. Ez idő alatt sok díjat elnyertek a termékeikkel, de azzal, hogy Hungarikummá nyilvánították, ismét egy kiválóságot díjaztak az elismerés odaítélésével. A hazai termesztésből létrehozott, hagyományos magyar termék a legnagyobb forgalmát a magyar termelőknek, kereskedőknek köszönhetően érte el, és ebben része van a Talentis Agro Zrt.-nek is, amely évente 8-10 ezer tonna paradicsomot értékesít a cégnek. A hatvani gyár napjainkban mintegy 15 000 tonna készterméket állít elő, tavalyi árbevétele 3,3 milliárd forint volt.
Nincs két egyforma évjárat –ez nem csak a szőlőtermesztőkre igaz, hanem a paradicsomfeldolgozókra is. Emiatt csodákra a feldolgozóban sem képesek, így, ha az időjárás kegyes a termesztőkhöz, akkor jó alapanyag kerülhet most is az üvegbe. De az öntözés ma már megoldja ezeket a válságos helyzeteket. A Talentis Agro Zrt. részéről azt erősítették meg, hogy 1,5 hónap múlva kezdődik a paradicsom betakarítása és várhatóan 100 tonna mennyiségben reménykednek hektáronként. Az együttműködést úgy jellemezték, hogy az minden területen kiváló, legyen szó az árszerkezet kialakításáról, a fajtahasználatról, vagy a technológiáról. A paradicsom termesztése a kukoricához és a búzához képest sokkal összetettebb, de érdemes vele foglalkozni.
A hatvani konzervgyár 350 hektáron termeszt paradicsomot, amelyhez a gyár az alapanyag szükségletének mintegy felét is biztosítja. Az, hogy a minőség mindvégig egységes maradjon, elsősorban a technológiának köszönhető, így megpróbálják minél kíméletesebben feldolgozni a paradicsomot, hogy ne égjen meg, s a bezárt termék minősége ne változzon.
A Talentis Agro mellett Békés vármegye és Debrecen környéke termesztői a legnagyobb beszállítók, de Hatvan környékén újra sokan próbálkoznak paradicsom termesztéssel, így megpróbálják őket is közelebb hozni a gyárhoz.
Stolczenberger Róbert igazgató a részletekről a következőket nyilatkozta: „Mivel a paradicsom érési ideje nem túl hosszú, ezért ezt úgy lehet a legjobban kihasználni, hogy a palántákkal előrébb hozzák a érési folyamatát és a fajtaválogatással kialakítanak egy növekedési sorrendet. Ennek köszönhetően tovább biztosított az alapanyagháttér és marad idő a feldolgozásra is. Az időjárást azonban nem lehet befolyásolni, ezért az összes terület öntözhető.
Tavasszal a belvizek megnehezítették a dolgunkat és a tavasz sem volt olyan meleg, mint korábban, de így is jó termés várható” -nyilatkozta az igazgató.
A legnagyobb mennyiségben eladott termék az 5 kilogrammos kiszerelésű Aranyfácán paradicsom, amellyel a lakosság nem nagyon találkozhat, mivel a vendéglátásban és a közétkeztetésben ez adja a gerincét az eladásaiknak.
A kisebb tömegű termékek először egy aszeptikus, hőkezeléses eljáráson mennek keresztül, az év során így kerül a sűrítmény a kis dobozokba. A konzervgyárban nem használnak semmilyen tartósítószert és adalékanyagot, kizárólag hőkezeléssel tartósítják a paradicsomot.