Drágul-e a pálinka a kötelező termékdíj bevezetése után?

A kiterjesztett gyártói felelősség, ismertebb nevén az EPR, az anyagi mellett adminisztratív terhet jelent azoknak a pálinkafőzdéknek is, amelyek modern programot használnak a szigorú jövedéki nyilvántartáshoz. Derül ki a Pálinka Nemzeti Tanács összesítéséből. Az EPR alapvető célja röviden összefoglalva az, hogy kevesebb legyen a szemét. A hulladék gyűjtésének és kezelésének költségeit a gyártók által megfizetett díjakból fedezik, ami remélhetőleg a hulladék minimalizálására ösztönzi őket – érvelnek a döntéshozók.

Mint ismert, idén júliusban változott a hulladéktörvény, amelynek értelmében az egyes termékek körforgásos hulladékkezelésének költségeiért a gyártók, termelők a felelősek. Mihályi László, a Pálinka Nemzeti Tanács elnöke szerint ez még több adminisztrációt és kötelezettséget jelent a vállalkozások számára. Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja viszont megnyugtatott, hogy legkevésbé érzékenyen a pálinkaforgalmazókat érintheti ez a változás, ugyanis például, ha egy üveg pálinka 6 ezer forintba kerül, akkor az EPR bevezetése után ez 6050 forint lesz, ami annyira nem megterhelő, mint egy ásványvíz esetében ugyanez az 50 forint. Hozzátette: sem a pálinka, sem pedig az egyéb termékek forgalmazását és piacra jutását nem segíti egy ilyen változás, viszont a céljával, a környezettudatos gazdálkodás megvalósításával mindenki egyetért. –„Több szomszédos országban már létezik ehhez hasonló rendszer, és ebből kiindulva kijelenthetjük, hogy mi le voltunk maradva” -nyilatkozta.

Az EPR bevezetése az összes csomagolóanyagra vonatkozik, például az üvegre, a műanyagra, a fóliára és a papírra. A Pálinka Nemzeti Tanács első embere nemrégiben azt nyilatkozta a Világgazdaságnak, hogy a kötelező visszaváltás miatt rengeteg plusz költség keletkezik, emellett pedig csak a Mohunak töréstesztre beküldésre előírt üvegeken százezreket bukhat egy-egy pálinkafőzde 2024-től. Ráadásul a piaci problémák mellett már az EPR-rendszer bevezetése, és a borászoknak kedvező szabályozás is nagy veszteségeket okoz számukra. –„Minden egyes terméknél – függetlenül attól, hogy esetenként csak az üvegbe töltött pálinka más, de ugyanaz az alkoholfoka – külön-külön le kell mérni az üveget, a dugót, a címkét és a kapszulát. Az összesítést már a program elvégzi” – részletezte Mihályfi László és hozzátette, hogy a különböző űrtartalmú üvegeknél ugyanezt az adminisztrációt minden egyes típusnál meg kell ismételni. Márpedig szerinte üvegből nagyon sokféle van.

Az EPR hátterében álló környezetvédelmi megfontolások célja éppen ezért kettős. Egyrészt ösztönözni kívánja a gyártókat a hulladék mennyiségének csökkentésére, másrészt a gyártóktól származó financiális források révén növelné a hulladékfeldolgozás mértékét és javítaná annak a hatékonyságát. A tagállamoknak pedig ezen direktívák mentén kell kialakítani a saját hulladékgazdálkodásukat, illetve azok jogszabályi hátterét. Eddig a környezetvédelmi termékdíj törvényi rendelkezései szabályozták a területet, idén júliustól pedig az EPR is részét képezi a rendszernek.