Borászat
Cégcsoportunk két kiváló borászattal rendelkezik az ország két jelentős bortermő vidékén: a Chateau Dereszla Pincészet a Tokaj-hegyaljai borvidéken és a Canter Borház a Balaton-felvidéken.
A Chateau Dereszla Pincészet 130 hektár szőlőtermelési területen gazdálkodik. Az első osztályú történelmi termőterületeken Furmint, Muskotály, Hárslevelű, Zéta és Kabar szőlőfajtákat termesztenek. A pincészet két feldolgozóüzemmel rendelkezik, napi 600 q feldolgozási kapacitással. Tizenkétezer hektoliter hűthető, fűthető tartálykapacitással, és ezerötszáz hektoliter fahordós tárolókapacitással rendelkezik.
A Chateau Dereszla több mint egy kilométer hosszú, és három emelet mély pincerendszerének története a XV. századig nyúlik vissza. A pincészet teljes építészeti és technikai rekonstrukcióját követően kialakították a Henye Borászatot is, a tradicionális pezsgőkészítéshez szükséges teljes technológiai felszereltséggel.
A Chateau Dereszla Pincészet termékválasztékában a száraz, félszáraz és félédes borokon át a szamorodnin és a késői szüretelésűn keresztül a legismertebb aszúborokig, eszenciáig minden tokaji borkülönlegesség megtalálható. A világ több mint negyven országába exportálják a Chateau Dereszla Pincészet borait.
A Canter Borház Európa egyik legmodernebb borászataként épült fel 4500 m2-en, a Balaton északi partján fekvő Zánka településen. A borászat megálmodásakor egyetlen cél lebegett a tervező borász előtt: olyan páratlan borászatot alkotni, mely volumenében felveszi a versenyt a nagyokkal, miközben minőségében az elérhető legmagasabb technológiai és borászati színvonalat képviseli.
Saját kezelésű szőlőterületeink Tihanyban, Dörgicsén és Somlón találhatók, mintegy 110 hektár területen.
Tihany immár teljes egészében rozé boraink alapterülete, ahol Merlot, Cabernet Sauvignon, Portugieser és Kékfrankos található. A somlói területekről származik a Juhfark, Furmint, Hárslevelű, Tramini és Olaszrizling. Dörgicse a kékszőlőink prémiumterülete; a legmagasabb minőségű vörösboraink, a Magnus Merlot és Cabernet Sauvignon, illetve a különböző „kisszériás” Hordószelekciók kizárólag innen származó szőlőből készülnek.
Kiemelkedő borcsaládunkat a Magnus borok adják, melyek a fajtára jellemző illat- és zamatanyagokat gazdagon tükrözik, így mutatják meg a balatoni termőhelyek sokszínűségét és értékeit.