Az idei év a paradicsomtermesztők éve lehet
Érdemes volt évekkel ezelőtt nyitni a szántóföldi zöldségtermesztés felé. Így összegezte a tavalyi eredményeket Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja, aki szerint a holding példája követendő lehet mások számára is, hiszen akár a paradicsom, akár a zöldborsó válságálló növénynek számít, melyekre továbbra is van kereslet idehaza. Az alacsony gabonaárak és a növekvő inputköltségek miatt sokan időben felismerték ezt a nyitást, amelyhez nélkülözhetetlen az öntözési háttér megteremtése is, erre azonban a Közös Agrárpolitika stratégiai terve alapján az új vidékfejlesztési pályázatokon belül lehet támogatást igényelni.
A paradicsom talán az egyik legérdekesebb növény mindegyik közül, ami elsőként került be a holding életébe a növénytermesztés diverzifikációja során. Az igazgatósági tag szerint gyorsan beigazolódott, hogy hamar megtérülő befektetésről van szó. Hozzátette: „A Hidasháti Zrt.-ben 85 hektáron termelünk paradicsomot, ami igen jelentős mennyiség a termésátlagainkat tekintve, hiszen egy év alatt 8 ezer tonna paradicsomot hozhat öntözött körülmények között, ezért bízunk benne, hogy a tavalyi eredmények idén megismétlődnek. A 85 hektár nem számít óriási területnek a búzához és a kukoricához képest, úgy is mondhatnám, hogy összeadási hiba. Viszont, ha azt nézzük, hogy az egyik legjelentősebb paradicsomfeldolgozó üzem éves feldolgozásának a 20 százaléka ez a 8 ezer tonna, akkor már komoly mennyiségről van szó”.
A Talentis Agro 2 ezer hektáron termel paradicsomot, zöldborsót, zöldbabot és csemegekukoricát. Ez a termőterület az utóbbi egy évben duplázódott meg, amelyben fontos szerepe volt az öntözésfejlesztésnek. Jelenleg több mint 7 ezer hektárt képesek öntözni, ami tovább is növelhető a pénzügyi- és a vízvételezési lehetőségek függvényében. Március elején kezdődött az öntözés, a kukorica és a szója elvetését követően pedig teljes kapacitással folytatódik a vízutánpótlás, amelyre már most nagy szükség van, ugyanis a déli országrészben lassan aszályos állapotok uralkodnak a tartós csapadékhiány miatt.
Zimmermann István arra hívja fel a figyelmet, hogy nem egyszeri alkalom volt a 2022-es aszály, ez más formában ugyan, de ezentúl újra és újra visszatér majd. „Akkor a kukorica termésátlaga nem érte el országosan a 7 tonnát, az öntözött területeken ugyanakkor 17 tonnát takarítottunk be. Az aszály ezen kívül veszélyezteti a termésbiztonságot is, amely a holding esetében a 9 ezer tejelő szarvasmarha tömegtakarmány igényének a megteremtését jelenti. Nekünk évente 200 ezer tonna bálát kell megtermelnünk a haszonállatoknak, ezért nem mindegy, hogy máshonnan szerezzük be, vagy magunk állítjuk azt elő. Ebben óriási segítség az öntözési háttér, amely hosszútávon megtérülő beruházás” –hangoztatta Zimmermann István.
Idén a zöldségfélék felvásárlási ára jelentősen csökkent, ennek ellenére a holding növelte a termőterületek arányát. A szakemberek abban bíznak, hogy ez az áringadozás csak ideiglenes, hiszen a tavalyi év a zöldségtermesztést tekintve jövedelmező volt – ebben nagy szerepe volt a csapadéknak és a jó minőségnek. Ennek azonban az lett a negatív eredménye, hogy minden terméknek – nem csak az ipari zöldségeknek, hanem a gabonáknak és az olajos növényeknek – bezuhant a felvásárlási ára. Az idei év újra fellendülést hozhat, hiszen a feldolgozó- és a hűtőipar készletei lassan elfogynak, és újra lesz kereslet a zöldségekre. Elsősorban azokra a vállalkozásokra támaszkodhat majd a feldolgozóágazat, amelyeknél az öntözési hátteret sikerül biztosítani.