A tartós hideg gyéríthetné az áttelelő kártevőket

Az előző hetekben hirtelen lehullott nagy mennyiségű csapadék nem tett kárt az őszi vetésekben. A Talentis Agro Zrt. termőföldjein jelentős belvízzel borított, összefüggő terület nem alakult ki. Hiányzik viszont az összefüggő hótakaró, amely megvédené a vetést a fagytól és így lenne elegendő tartalékvíz is tavaszra. Az elmúlt hetekben többször és több helyen is havazott, de a szántóföldek messze voltak a hótakarótól és az ideális téli állapottól.

Már nagyon látszik az enyhe tél káros hatása, ami azért is elgondolkodtató, mert a tavalyi rossz kukoricatermést követően sokan választották inkább az őszi kalászosok közül búzát és árpát, de természetesen a kukorica vezető szerepe a holdingnál így is megmaradt. Sok helyen már elkezdtek sárgulni a növények és ez nem jó jel, mert túlságosan fejlett állapotban vannak, mivel a későn érkezett hideg hiányában nem állt le a vegetáció és ennek komoly veszélye van, mert ha hó nélkül jön egy nagyobb hideg, akkor az komoly fagykárokat okozhat. Az árpát a túlfejlettsége miatt volt, ahol már kitárcsázták, de ez fenyegeti a repcét is – nyilván nem mindenütt. Ugyanez vonatkozik a gyümölcsösökre is, mivel nincsenek nyugalmi állapotban, ezért ha nem lesz valódi hideg, akkor a késői fagy komoly kárt okozhat a gyümölcsösökben. Az előttünk álló napokban jelentős lehűlésre van kilátás, viszont eddig még nem esett hó, így az őszi vetések védtelenül várják a februári hideget.  

 

Augusztus vége óta csaknem négyszáz milliméter csapadék hullott, s ez kedvező feltételeket teremt az őszi búza fejlődésének. A gazdák jelenleg a tavaszi fejtrágyázásra készülnek és abban bíznak, hogy a műtrágya árak kedvezőbben alakulnak, mint tavaly. A lehulló csapadék egyelőre nem okozott gondot a földeken, az előjelek kedvezők az őszi vetésekre nézve. Azokon a helyeken is igaz ez a kép, ahol a havi átlag kétszerese is lehullott, viszont nagyon hiányzik a hó és a hideg, ami elpusztítaná az élősködőket. A hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék ellenére sehol sem volt jelentősebb belvíz. A pár napja kezdődött komolyabb lehűlésre nagy szükség van a földeken. A több napos mínuszok gyérítő hatással lennének a rovarokra. Ha fokozatosan érkezik a hideg, akkor van lehetőségük a kártevőknek a lassú elhúzódásra, vagyis a védekező stádium felvételére. Így nem pusztulnak el olyan mértékben, ahogy azt szeretnénk. Hirtelen hidegre lenne ezért szükség, mert ha a hőmérséklet tartósan -1 fok körül maradna, az a lassan meginduló földmunkáknak is jót tenne, hiszen akkor a talaj könnyedén elbírná akár a nagyobb munkagépeket is.  

A gradáció, vagyis az úgynevezett felszaporodási folyamat a mezei pocoknál lehet jelentős. Ez egy közismerten nagyon szapora állat és nem alszik téli álmot, ezért komoly gazdasági károkat képes okozni. Nem mindenütt van jelen, de ahol igen, ott nem kímél semmit. A természet egyelőre nem alszik igazi téli álmot, pedig a növényvédelem és az élelmiszerbiztonság miatt is fontos lenne a valódi hideg megérkezése, mert az áttelelő kártevők a hideghatással elpusztulhatnának. Már ősszel is erős volt a gabonákban a levéltetű fertőzés és a kabócák jelenléte, ami miatt sárgulást lehetett látni az őszi árpában. Az átteleléshez minden rovar visszahúzódik, de az enyhe idő miatt már mozgolódnak, mert lehet látni repülő legyeket, lepkéket és az őszi káposztarepcében is megjelent a szár ormányos.  

A tél egyik jó tulajdonsága, hogy a búza minden kártevőjét és kórokozóját vagy leállítja, vagy elpusztítja. Ha a tél túlságosan enyhe, akkor ezek a károkozók vidáman szaporodnak tovább. A kártevők közül a pocokinvázió a legveszélyesebb, a földeken már látni is lehet a nyomait. 

TALENTIS AGRO – Kommunikáció