A lengyel export mentheti meg a hazai szilvatermést
A hazai gyümölcsfélék közül talán a szilva van jelenleg a leginkább kiszámítható helyzetben, ugyanis mind a feldolgozó-, mind pedig a konzervipar élénk keresletet tanúsít iránta, de a szeszipar sem feledkezik meg róla, mint alaptermékről, ugyanis a pálinkafogyasztók és vásárlók körében ez az egyik legnépszerűbb párlat. A termelők szerint az árak igen nyomottak szinte mindegyik területen, de még így is érdemes vele foglalkozni. A konzervipar a tavalyihoz képest idén több szilva feldolgozását tervezi, ezért elképzelhető, hogy jobb árat kínálnak a gazdáknak, ráadásul Lengyelországban komoly terméskiesés várható, ezért a hazai szilva iránti kereslet élénk lesz.
A többi gyümölcshöz hasonlóan korábban kezdődött a szilva betakarítása is. Országos kitekintésben egyértelműen jobb a termés a tavalyihoz képest, így a mennyiséggel nem lesz gond, de térségenként azért lehetnek eltérések. Az aszály nem veszélyezteti az agyagos talajt, viszont a homokos földeken termett szilváknál gondok adódhatnak a termés méretével. A klímaváltozás egyik jele az, hogy a légköri aszály miatt szinte megégett a szilva a fán, de ez igaz volt más gyümölcsökre is. A jégeső, a fagykár és az aszály mellett ez is nehézséget okozott.
Ezentúl, ha a termelők biztosra szeretnének menni, akkor jégháló, öntözés és fagyvédelem nélkül nem szabad szilvát telepíteni. Erre a megállapításra jutott több szilvatermesztő is, akik hozzátették azt is, hogy ezeket a beruházási költségeket még ipari méretű gyümölcstermesztéssel is szinte lehetetlen kitermelni. Talán kárpótolja őket az a hír, hogy a nagyobb tételű szilva felvásárlására mindig is lesz igény. A feldolgozók ebben az évben is a piaci kínálat függvényében alakították ki a felvásárlási árakat: a konzervipari szilva ára 100-120 forint között mozgott, az étkezésié 200, a később érő fajták kilogrammonkénti ára 300-350 forint körül alakul, a szeszipar 80-100 forintot kínál érte.
A Talentis Agro Zrt. ültetvényeiről idén 200 tonna szilvát takarítottak be, amelynek jelentős részét értékesítették, viszont a gyümölcsért felkínált árakkal ebben az évben nem voltak elégedettek a szakemberek. Azt mondták, hogy a szilva minősége jó, a mennyisége is elfogadható. Nem véletlen, hogy országos viszonylatban csökken a szilva termőterülete, ami szerintük az ár problémákra vezethető vissza. A gyümölcstelepítés legalább 20 éves elköteleződést jelent, ami kezdődik a telepítéssel és folytatódik a szüreteléssel. De az igazán nagy kérdés az, hogy lesz-e piaca 20 év múlva? A holding egyértelműen a fejlesztés mellett döntött, ugyanis a korábbiak mellé 15 hektáron telepített szilvát, ami szépen fejlődik és csepegtető öntözéssel van ellátva, mind a 70 hektár. A szakemberek az országszerte tapasztalható sok nehézség ellenére elégedettek az idei gyümölcspiaci eredményekkel.
Az országosan jelentkező változékony időjárás okozta fagykár és hideghatás következtében a megszokottnál nagyobb mértékű gyümölcshullás volt megfigyelhető idén a hazai szilvaültetvényeken. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) körképe alapján azonban még így is kiegyensúlyozott termés várható, az elmúlt 4 év átlagához viszonyítva kedvezőbb termésmennyiséggel számolhatunk.
Az elmúlt 4 évben átlagosan 45 ezer tonna körüli szilvatermést takarítottak be a hazai ültetvényeken, 2020-bankifejezetten alacsony szilvaterméssel (24 ezer tonna) ért véget a szezon. Ezzel szemben a 2022. évben 60 ezer tonnát is meghaladta az összes termés mennyisége. Az utóbbi évek láthatóan nem kedveztek a szilvának – a tavaszi fagyok, a virágok megfázása, a méhek elmaradása, a gyenge termékenyülés egyre nagyobb terméskilengéseket okoznak, így kiszámíthatatlanná vált a termés és a piac egyaránt.